Sport
Fifa svarer ikke på Uefa-spørsmål – gir styremedlemmer FFE-innsyn
Fifa mener Uefa stilte en umulig frist for å svare på 42 punkter om styringen av organisasjonen og den siste tids kontroverser, etter det NTB kjenner til.
Derfor kommer ikke Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) til å svare på Uefas spørsmål i løpet av mandagen, slik det europeiske fotballforbundet hadde stilt krav om.
Etter det NTB forstår, mener Fifa at det ble umulig å svare på de 42 punktene og enda flere spørsmålene i løpet av to uker.
Det skyldes angivelig at forbundet er opptatt med å arrangere en ny, verdensomspennende U15-turnering i Baku, og at Fifa også forbereder en ekstraordinær kongress 23. november. I tillegg skaper en pågående rettssak i USA rettslige utfordringer.
Det er ikke kjent når Fifa og president Gianni Infantino planlegger å svare på spørsmålene.
På den ekstraordinære kongressen senere i måneden skal Fifa beslutte hvem som skal arrangere fotball-VM for kvinner i 2031 og 2035.
Ville ha spørsmålene skriftlig
Det europeiske fotballforbundet (Uefa) har krevd svar på 42 punkter om styringen av Fifa og flere kontroverser. Brevet ble sendt 19. oktober, og noen få timer før fristen mandag hadde det altså ikke kommet noe svar.
Bakgrunnen for brevet er et Fifa-styremøte 15. oktober, der styremedlemmene fikk stille spørsmål direkte til Fifa-president Gianni Infantino. I etterkant kom det fram at spørsmålene hadde vært så mange at Fifa-presidenten ba om å få dem skriftlig.
Den engelske fotballpresidenten Debbie Hewitt var klar i sin tale etter Fifas styremøte.
– Mannen må svare på disse spørsmålene, og hvis han ikke gjør det, er han ikke egnet til å være president, sa hun.
Løftet som angivelig ble gitt, var at Infantino skulle besvare alle spørsmålene i etterkant.
I brevet etterlyses det blant annet informasjon og avklaringer rundt en rekke bekymringsverdige forhold og mulige interessekonflikter.
«Disse spørsmålene krever svar nå. De kan ikke utsettes til neste møte i Fifa-styret – og framtidige reformer av styringsstrukturen kan heller ikke erstatte en gjennomgang av beslutninger som allerede er fattet, eller ansvarsplassering for disse», skrev generalsekretær Theodore Theodoridis i Uefa i brevet, som NTB har sett.
Gir tilgang til dokumenter
NTB kjenner også til at Fifa vil gi alle sine styremedlemmer tilgang til sentrale dokumenter tilknyttet de feilslåtte FFE-planene til president Infantino. Fifa-ledelsen fikk etterpå krass kritikk fra flere av dem som sitter nærmest Infantino i styret. Mange av dem skal ha blitt holdt utenfor da planene skulle settes til live.
Infantino måtte senere gi opp planene etter mye press fra ulike forbund. Uefa har vært tydelig på at de mener Infantinos tid som Fifa-president er over, men Infantino har støtte fra store deler av den øvrige fotballverdenen.
Fifas generalsekretær Mattias Grafström skal mandag ha sendt et brev til alle styremedlemmer der de blir informert om at de som ønsker å lese dokumentene, må registrere sin interesse innen to uker.
Deretter må de møte opp personlig på Fifas hovedkvarter i Zürich for å få se dokumentene.
Norges fotballforbund har ikke svart på NTBs henvendelse om å få en reaksjon fra president Lise Klaveness.