Englands europamestere hyllet av 65.000 under seiersparade i London

Englands fotballkvinner ble tirsdag hyllet av store folkemengder under en seiersparade i London to dager etter EM-triumfen i Sveits.

Englands EM-vinnere ble kjørt i åpen buss langs The Mall i London under tirsdagens velbesøkte seiersmarkering.
Publisert

Flere av spillerne stilte seg på forhånd tvilende til hvor mange som ville møte opp, men det var det ingen grunn til. 65.000 møtte fram for å se EM-heltene.

– Tårene trillet hele veien ned The Mall. Dette er utrolig og noe av det beste jeg har vært med på, sa lagkaptein Leah Williamson til BBC.

Spillerne ble kjørt i åpen buss fram til dronning Victoria-monumentet utenfor Buckingham Palace, der hyllesten fortsatte på en provisorisk scene.

Landslagsjefen danset

Prinsesse Beatrice var blant dem som møtte fram for å hylle laget som forsvarte sin EM-tittel, og landslagssjef Sarina Wiegman ble henrykt da hennes favorittartist Burna Boy kom på scenen og sang en av sine låter. Den nederlandske treneren danset med.

– Sarina har rytme, sa forsvarsspilleren Esme Morgan til BBC.

– På forhånd sa noen av oss at de håpet ruten for paraden ikke var så lang, så det ikke skulle bli glissent på fortauene. Men så var det masse folk hele veien. Jeg kunne nesten ikke tro det.

Første gang

Troppen var i mottakelse i statsministerboligen i Downing Street mandag etter å ha kommet hjem med trofeet. Det er første gang England har vunnet en seniortittel på utenlandsk jord. Både mennenes VM-gull i 1966 og kvinnenes EM-gull i 2022 ble vunnet på Wembley i London.

Søndag ble verdensmester Spania slått 3-1 på straffespark etter at selve finalen endte 1-1.