Sport

Én måned til fotball-VM: Iranske spillere mangler fortsatt visum

Én måned før VM-sluttspillet starter i USA, Canada og Mexico har amerikanske myndigheter ennå ikke utstedt visum til spillere på det iranske landslaget.

Mehdi Taremi (t.h.) feirer en scoring for Iran med lagkamerater i en kamp mot Costa Rica nylig.
Publisert Sist oppdatert

Det opplyser Irans fotballforbund (FFIRI).

– De har ikke utstedt visum til noen ennå, og det tar veldig lang tid, sier forbundspresident Mehdi Tah til kringkasteren Nasim.

Det iranske laget skal etter planen reise til Tyrkia i slutten av uken. Der skal det gjennomføres en drøyt to uker lang samling.

Nå håper forbundet på at visumtrøbbelet løser seg før den tid.

Fotballpresident Taj legger til at han håper å få et møte med Fifas president Gianni Infantino og generalsekretær Mattias Grafström for å diskutere saken.

Taj kritiserte nylig Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) skarpt og lanserte flere klare betingelser for at Iran skal delta i VM. Blant annet ønsker nasjonen å forsikre seg om at det ikke skal komme noen politiske utspill mot laget eller forbundet under kampene.

Iran skal spille alle sine gruppekamper mot New Zealand, Belgia og Egypt i USA.

Iran har siden slutten av februar vært involvert i en militær konflikt mot USA og Israel.