Sport

Derfor blir vrien Norge-suksess ekstra viktig

Et nytt grep setter en spiss på nasjonsligaen. Norge må vinne sin pulje for å få et sikkerhetsnett på veien mot 2028-EM.

Publisert

Det europeiske fotballforbundet (Uefa) har nok en gang flikket på landslagskonseptet som i 2018 erstattet ubetydelige treningskamper. Justeringene slår både positivt og negativt ut for Norge.

Nå skal det mye til for at Ståle Solbakkens lag rykker ned fra A-divisjonen, og en plass blant de tre beste i gruppa sikrer toppseeding foran EM-kvalifiseringen i desember.

Samtidig er det blitt ekstra viktig å ta førsteplassen. Nå er det kun puljevinnerne som belønnes med en ekstrasjanse hvis neste års ordinære EM-jakt feiler.

I et slikt scenario må Norge ha endt foran stormakten Portugal, Danmark og Wales etter høstens seks kamper.

Første gang

Før var man som A-nasjon nærmest garantert å få en bakvei uansett hvordan det gikk i nasjonsligaen. Wales fikk den muligheten foran 2024-EM selv etter et nedrykk.

Endringen kom etter at Uefa holdt av EM-plasser til minst to av vertsnasjonene (England, Skottland, Wales og Irland).

Det er første gang at Norge er på øverste nivå i nasjonsligaen. Opprykket kom etter en nervepirrende avslutning på landslagshøsten i 2024.

De to beste i hver A-pulje tar seg til kvartfinale og kjemper om turneringstrofeet. Sluttspillet avvikles med kamper i mars og juni.

Innviklet

Kun de to lavest rangerte jumbolagene rykker rett ned til B-divisjonen, mens de to høyest rangerte firerne og de to lavest rangerte treerne skal spille nedrykkskvalifisering.

Seedingsnivåene til EM-trekningen i desember baserer seg på lagenes plassering i nasjonsligaen.

Siden oppstarten har turneringen for mange vært vanskelig å bli klok på. På tirsdagens pressetreff ble Borussia Dortmund-profilen Julian Ryerson utfordret.

– Kan du forklare oss hva Nations League er? spurte Aftenposten.

– Nei, sa Ryerson til latter fra de oppmøtte journalistene.