Sport

Danmark hyllet Hareide – tok seg videre i VM-playoffen

Danmark slo Nord-Makedonia 4-0 og er én kamp unna VM-plass. Før oppgjøret fikk tidligere landslagssjef Åge Hareide oppmerksomhet.

Publisert Sist oppdatert

Etter en målløs første omgang herjet danskene etter hvilen. Mikkel Damsgaard, Gustav Isaksen (to mål) og Christian Nørgaard sendte Parken til himmels. På tampen fikk Bodø/Glimt-spiss Kasper Høgh sin landslagsdebut.

I finalen tirsdag skal Danmark møte Tsjekkia. Da har danskene bortekamp. Tsjekkia slo Irland på straffer etter at det sto 2-2 etter ordinær tid.

Hareide, som trente Danmark fra 2016 til 2020 med suksess, gikk bort før jul. Torsdagens kamp var Danmarks første siden da. På storskjermen før kampstart ble både Hareide og en annen tidligere dansk landslagssjef, Sepp Piontek, hedret med applaus både fra spillere og tilskuere.

Hareide hadde stor suksess med Danmark, og flere av landets største fotballprofiler var til stede i bisettelsen i januar.

– Det er en fin ting og en god måte å få avslutte tiden med Åge og støtte hans familie. Han har betydd mye for meg og Danmark, sa fotballstjernen Christian Eriksen til TV 2 i bisettelsen.

Hareide ble i 2020 utnevnt til ridder av Dannebrogordenen – en æresbevisning fra den daværende danske dronningen for arbeidet med det danske fotballandslaget.

Danmark hadde lenge kontroll på VM-billetten i den ordinære kvalifiseringen, men sviktet fullstendig i de to siste kampene. Det ble 2-2 mot Belarus hjemme i Parken og 2-4-tap borte mot Skottland.

Danmark trengte bare å unngå tap i Glasgow, men Skottland scoret to ganger på overtid og tok seg til VM på bekostning av danskene.