Sport
Carlsen ute av CCT-turnering: – Tom fysisk og mentalt
Sjakkesset Magnus Carlsen er slått ut av årets tredje turnering i Champions Chess Tour.
Nordmannen røk ut mot Jan Nepomnjasjtsjij, som vant oppgjøret i armageddon etter to remis og 1-1 sammenlagt.
– Det har vært en litt vanskelig turnering å spille. Jeg har kjent meg ganske tom fysisk og mentalt. Det blir litt marginer i armageddon som gjør at jeg ryker ut, men spillet som jeg har vist har ikke vært i nærheten av bra nok, så da er det helt fair, sa Carlsen til TV 2 etter tapet.
I finalen møter «Nepo» franske Alireza Firouzja. Vinneren av det oppgjøret møter Maxime Vachier-Lagrave storfinalen.
Carlsen startet det første partiet med hvite brikken, men måtte se seg fornøyd med remis etter 48 trekk. Dermed var det «Nepo» som hadde fordelen med hvite brikker og kunne avgjøre i det i andre parti. Det klarte han imidlertid ikke, og duellen måtte dermed avgjøres i armageddon.
Der gjorde begge spillerne flere feil, men til slutt var det «Nepo» som stakk av med seieren.
Oppgjøret var en del av comebacksluttspillet. Lørdag røk Carlsen i semifinalen, men et dobbelt utslagssystem gir taperne en ny sjanse. Den grep Carlsen da han slo amerikanske Wesley So i det første duellen på «tapersiden».
Carlsen og «Nepo» møttes også i kvartfinalen. Da var nordmannen knusende overlegen og vant 3-0.
Carlsen vant årets første Champions Chess Tour-turnering, men tapte i mai den andre utgaven. Begge finalene var mot Firouzja.