Sport

Carlsen knuste kompisen – håvet inn millionsum etter finaleseier

Magnus Carlsen dro fram smarte trekk og utklasset barndomsvennen Jan Nepomnjasjtsjij i sluttspillfinalen i Champions Chess Tour.

Magnus Carlsen avbildet under årets Norway Chess-turnering.
Publisert Sist oppdatert

Han forsvarte tittelen med å vinne 4-1 i best av seks partier. Grunnlaget ble lagt tidlig med to strake seirer i studiolokalene i Nydalen i Oslo.

Triumfen gjorde Carlsen litt over to millioner kroner rikere.

– Jeg er sjelden veldig fornøyd, men jeg synes dette var ganske bra, sa han til TV 2 etter finalen.

Et lurt triks i midtspillet ga Carlsen det han selv omtalte som et «behagelig sluttspill» i det første partiet, men dårlig tid kunne ha kostet ham seieren.

– Det gikk litt over stokk og stein på slutten, sa Carlsen etterpå.

Oppvisningen i det neste partiet holdt et enda høyere nivå. Da utnyttet Carlsen en elendig åpning fra «Nepo» og vant med svarte brikker.

– Et strategisk mesterverk, der det ble spill mot ett mål. Briljant, utbrøt Hans Olav Lahlum i TV 2s sjakkstudio.

Se video: Dette mener turistene om Norge

Heldig og god

Så kom et parti der Carlsen var på defensiven nesten hele veien, men berget remis i et heseblesende tidsdrama.

– Magnus er heldig som overlever dette, mente Jon Ludvig Hammer.

Også i det fjerde partiet ble det poengdeling, men denne gangen var det mer kontrollert fra Carlsen. Deretter avgjorde han det hele med kjapt og presist spill.

– Jeg spilte bra i de to første partiene, så var det litt dårligere i tre og fire, mens i det femte trengte jeg ikke gjøre så mye, oppsummerte Carlsen til TV 2.

I 2021 vant Carlsen klart VM-duellen mot Nepomnjasjtsjij i klassisk sjakk. Det gjorde han uten å tape ett eneste parti.

Reiser til New York

Sluttspillet i Oslo samlet de åtte beste spillerne etter årets fire ordinære Champions Chess-turneringer. Innledningsvis møtte alle hverandre, og Carlsen gjorde det så godt at han gikk rett til semifinale.

Der møtte han franske Maxime Vachier-Lagrave og vant 3,5-1,5. Nepomnjasjtsjij tok seg til finalen ved å knuse Alireza Firouzja med sifrene 3,5-0,5.

Tidligere turneringer i sesongen var heldigitale, mens sluttspillet ble avviklet med fysiske brikker.

Neste oppgave for Carlsen blir VM i hurtig- og lynsjakk i romjulen. Mesterskapet er lagt til New York.