Botn rundet av sesongen med hjemmeseier – feiret med smultring

Johan-Olav Smørdal Botn leverte 20 treff på standplass og vant en intens fellesstart på hjemmebane i Holmenkollen.

Publisert Sist oppdatert

Dermed ble det norsk seier også i sesongens siste verdenscuprenn. Sturla Holm Lægreid hadde vunnet de fem siste individuelle rennene før Botn gikk til topps søndag.

Nordfjordingen la grunnlaget på standplass. Han og tyskeren Philipp Nawrath var de eneste med fire fulle hus, og de to gikk også først ut fra siste skyting.

Det ble en heftig sekundstrid ut på siste runde. Nawrath hang på Botn som et slips, men nordmannen klarte å knekke konkurrenten til slutt.

Botn stupte i mål og kastet opp etter å ha lagt seg ned i snøen.

– Jeg er vant til det. Jeg tror det er verre for de som ser på, sa han til NRK om spy-scenene.

Opp- og nedturer

Botn har hatt en fenomenal debutsesong som elitelandslagsløper. Han blir nummer tre sammenlagt i verdenscupen og tok blant annet OL-gull på normaldistanse i Italia.

Samtidig har han hatt to sykdomsperioder, og han mistet lagkameraten Sivert Guttorm Bakken, som han fant død på treningsleir i Lavazé lille julaften.

– Det er har vært en tøff sesong. Nå gleder jeg meg til å senke skuldrene og se tilbake på alt jeg har fått til, sa Botn til NRK.

– Da jeg kom over mål, var det tomt. Nå er jeg veldig glad for at sesongen er over, la 26-åringen til.

Perrot med fire kuler

Lægreid var også med i tetkampen søndag, men et bomskudd på tredje skyting gjorde at han ikke klarte å ta seg inn på seierspallen. I stedet ble det en noe sur 4.-plass.

Franskmannen Éric Perrot imponerte tross to strafferunder og tok 3.-plassen bak Botn og Nawrath.

De øvrige fem nordmennene som gikk fellesstarten, måtte alle i strafferunden fire ganger. Vetle Sjåstad Christiansen ble nummer 10, Sverre Dahlen Aspenes 11, Johannes Dale-Skjevdal 13, Isak Frey 16 og Martin Uldal 17.

Perrot vant verdenscupen sammenlagt foran Lægreid og Botn. Den franske løperen med norsk mor vant også jaktstartcupen, normaldistansecupen og fellesstartcupen, mens Lægreid tok hjem sprintkula.