Sport

Astrid Øyre Slind med nytt pangløp – kun slått av Jessie Diggins i Cogne

Astrid Øyre Slind utkjempet en intens duell med Jessie Diggins gjennom hele 10-kilometeren i fri teknikk i Cogne søndag. Til slutt vant den amerikanske jenta.

Publisert Sist oppdatert

Slind og Diggins holdt samme tempo gjennom mesteparten av rennet. Til slutt skilte det bare noen små sekunder dem imellom i mål.

33 år gamle Maren Wangensteen fikk en sjelden verdenscupsjanse søndag og utnyttet den til fulle. Øystre Slidre-løperen hadde 26. plass som personbeste i verdenscupen fra tidligere. I Cogne ligger hun an til å plassere seg godt inne topp ti.

Anne Kjersti Kalvå har hatt en vanskelig sesong, der blant annet skadetrøbbel ødela mulighetene for å melde seg på i kampen om plass i VM-troppen allerede før jul. De siste ukene har imidlertid formpilene pekt rett vei.

Søndagens renn var således et lite skritt tilbake. Lundamo-jenta ligger an til en plass topp ti, men fikk bank av Slind og Diggins.

Én plass i den norske VM-troppen på kvinnesiden står foreløpig åpen. Fra landslagsledelsen er det sagt at utøveren som får den blir reserve. Det betyr i utgangspunktet ingen rennsjanser i VM.

Hvem som tar denne plassen synes veldig åpent etter at Kalvå ikke lyktes bedre i Cognes. Den kan i stedet komme til å tilfalle en sprinter som Ane Appelkvist Stenseth.

Therese Johaug tok pause fra verdenscupen etter Tour de Ski. Hun stilte verken til start i Engadin sist helg eller i Cogne.

Det er imidlertid ikke utelukket at langrennsdronningen fra Dalsbygda kommer til Falun om to uker. Det er de siste verdenscuprennene før VM i Granåsen.

Heller ikke de svenske stjernene Frida Karlsson og Ebba Andersson deltok i Cogne denne helgen. De prioriterer også VM-forberedelser.

Mesterskapet i Trondheim starter 27. februar.