100 dager til VM: Krig og uro herjer – tunge spørsmål henger over tidenes største fotballfest

Krigen i Midtøsten tilspisser et allerede kaotisk bakteppe før sommerens fotball-VM. Tirsdag er åpningskampen 100 dager unna.

VM i Nord-Amerika blir det første sluttspillet for et norsk A-landslag i fotball for menn siden 2000. Norge spiller to av sine gruppekamper i Boston-forstaden Foxboro, mens den tredje er lagt til East Rutherford.
Publisert Sist oppdatert

Oppgjøret som innleder VM spilles mellom medarrangør Mexico og Sør-Afrika 11. juni på Estadio Azteca. Verdensmesterskapet blir det største fotballen har sett med 48 lag og hele 104 kamper.

Med sine nesten sju millioner billetter ventes festen i USA, Canada og Mexico å bli utsolgt, men drøyt tre måneder før avspark er usikkerheten uvanlig stor.

Det toppet seg i helgen da USA og Israel gikk til harde angrep på Iran, som har svart med å skyte raketter mot mange av sine naboland. Situasjonen i Midtøsten er svært anspent.

Etter planen skal Iran spille VM-kamper mot New Zealand (15/6), Belgia (21/6) og Egypt (26/6) på den amerikanske vestkysten. Det er nå helt i det blå om iranerne kan og vil delta i sluttspillet.

– Med det som har skjedd, er det lite sannsynlig at vi kan se fram til VM, har Irans fotballpresident Mehdi Taj uttalt.

Ukjent farvann

Drapet på landets øverste leder, ayatolla Ali Khamenei, og flere andre fremtredende maktpersoner har gjort Irans politiske framtid uviss. USAs president Donald Trump har vært tydelig på at han ønsker et regimeskifte i Teheran.

– Vi er i ukjent farvann når den ene vertsnasjonen har innledet en angrepskrig mot et deltakerland litt over tre måneder før VM starter, sier Nick McGeehan fra menneskerettighetsorganisasjonen FairSquare til BBC og fortsetter:

– Hvis Iran trekker laget sitt – et utfall som virker fullt mulig – vil Fifa trolig trekke et lettelsens sukk, gitt potensialet for protester og uro, legger han til.

I 2022 oppsto det bråk da Iran møtte Wales under VM i Qatar. Feiden sto mellom supportere med ulikt syn på Irans regime.

Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) følger utviklingen i Iran som alle andre forhold verden over, sa generalsekretær Mattias Grafström lørdag.

Hva som skjer hvis VM spilles uten Iran, er ikke avklart. Irak og De forente arabiske emirater nevnes om favoritter til å ta plassen. Per i dag skal irakerne ut i et interkontinentalt omspill denne måneden, og vil med suksess der bli Norges første motstander i VM 16. juni.

Ståle Solbakkens landslag skal deretter møte Senegal og Frankrike.

Trusler og innreiseforbud

Også lenge før Midtøsten-krisen hadde VM-bekymringene tårnet seg opp. Trumps politikk det siste året har vært driveren for dette:

* Strengere innreiserestriksjoner

* Handelskrig mot medarrangører og europeiske allierte

* Trusler om å annektere Grønland

* Ordkrig med VM-byer som styres av demokrater

* Omstridt bruk av immigrasjonspolitiet Ice

Før jul skjerpet Trump visumrestriksjonene mot flere land. Det gjør det svært vanskelig for VM-turister fra Senegal og Elfenbenskysten å komme inn i USA. Et innreiseforbud for VM-klare Iran og Haiti ble innført i fjor sommer.

I alt 78 VM-kamper skal spilles i USA, og det utgjør 75 prosent av hele mesterskapet. Finalen spilles i East Rutherford (nær New York).

Nylig ble amerikanske myndigheter advart om at det kan få katastrofale konsekvenser for sikkerheten hvis landets elleve vertsbyer ikke får midler som er blitt frosset under en delvis nedstengning av statsapparatet. Forberedelser skal allerede være forsinket.

Kartellvold

Det er også en frykt for hva slags rolle immigrasjonspolitiet Ice får under VM. Norges fotballpresident Lise Klaveness håper ikke VM blir en arena for å finne ulovlige innvandrere.

– Mange grunnleggende forhold er nå satt i spill, og det hadde man ikke trodd for noen år siden, sa hun til NTB nylig.

Et annet usikkerhetsmoment er kartellvolden i Mexico. Situasjonen tilspisset seg etter at Nemesio «El Mencho» Oseguera, en av landets mest ettersøkte narkotikakriminelle, ble drept i en militæroperasjon nylig.

VM i Nord-Amerika blir det første sluttspillet for et norsk A-landslag i fotball for menn siden 2000. Norge spiller to av sine gruppekamper i Boston-forstaden Foxboro, mens den tredje er lagt til East Rutherford.