Dag 36 av 45:
Syklistene måtte søke ly på Andøya: – Det er ni dager siden vi hadde en soldag
Mandag la syklistene uforglemmelige Lofoten bak seg og ankom Vesterålen. Etter en natt i den blå byen Sortland går turen videre til fiskeværet Bleik på Andøya. Det er lite som minner om sommer og Elisabeth Bergskaug og Roger Grosvold lengter etter sol og varme.
– Det er ni dager siden vi har hatt en soldag, og det blir kanskje ni dager til neste gang også, fortalte en noe oppgitt men lattermild Bergskaug i forkant av dagens etappe.
I løpet av dagens drøye 100 kilometer lange tur over Andøya måtte syklistene søke ly for vær og vind. Men landskapet gjorde sykkelturen lettere.
– Veldig spesielt landskap på Andøya. Flotte fjell ruver over brunt myrlandskap, forteller syklistene på ABC Nyheters Instagram-story.
Se video fra dag 36 på sykkelsetet øverst i saken.
Følg med Roger og Elisabeth på reisen på Facebook.
Samleside: Les alle sakene fra prosjektet «To på strømmen»
To på strømmen er sponset av Elsykler.no og Real Turmat. Innholdet er redaksjonelt uavhengig.
Video: Veien til Sortland ble et kappløp med regnet: