Zelenskyj sier han besøkte soldater ved fronten
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sier han mandag møtte ukrainske soldater ved fronten i Kharkiv-regionen, og at de melder om leiesoldater fra flere land.
Annonse
Siste
-
Minst én skadet i voldshendelse i Stavanger – slått og kastet ned trapp
-
Skinke fra Jacobs Utvalgte tilbakekalles grunnet mistanke om listeria
-
Tidligere Nobel-direktør: Jagland forsikret om at han ikke kjente Epstein
-
Solberg til Høyre: – Livet går videre
-
Støre takker Solberg: – Har satt pris på det tillitsfulle samarbeidet
Zelenskyj sier han diskuterte dronebruk, rekruttering og finansiering med soldatene, og at de fortalte ham at leiesoldater fra flere land kjemper på russisk side. Kharkiv-regionen ligger nordøst i Ukraina og grenser til Russland.
– Krigerne våre i denne sektoren melder om at leiesoldater fra Kina, Tadsjikistan, Usbekistan, Pakistan og afrikanske land deltar i krigen. Vi vil svare, skriver Zelenskyj på X.
– Jeg ga forsvarerne våre hedersmedaljer. Det er en ære for meg å være her. Takk for deres kjemping, at dere tjener staten og det ukrainske folk, og for at dere støtter hverandre, skriver han videre.
Kharkiv-regionen og byen med samme navn har vært utsatt for gjentatte angrep den siste tida.