Verden

Zelenskyj reiser til Saudi-Arabia mandag

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sier han reiser til Saudi-Arabia mandag, dagen før planlagte samtaler mellom ukrainske og amerikanske tjenestepersoner.

Publisert Sist oppdatert

Zelenskyj sier hovedhensikten med reisen er å møte kronprins Mohammed bin Salman, Saudi-Arabias de facto leder.

– Etter det skal mitt team bli værende i Saudi-Arabia for å jobbe med våre amerikanske partnere. Ukraina er mest interessert i fred, skriver Zelenskyj på X.

Donald Trumps utsending Steve Witkoff sa et par timer tidligere at USA og Ukraina skal diskutere et rammeverk for en fredsavtale i Saudi-Arabia.

Nyhetsnettstedet Axios har meldt at et møte mellom USA og Ukraina finner sted i Saudi-Arabia onsdag, mens en ukrainsk tjenesteperson sier et slikt møte skal skje tirsdag.