Zelenskyj er i Storbritannia – møter kong Charles

Den ukrainske presidenten møter kong Charles på Windsor slott fredag. Deretter deltar han i møte med Koalisjonen av de villige i London.

Publisert

Dette er tredje gang i år at Volodymyr Zelenskyj møter kong Charles, opplyses det fra Windsor slott ifølge BBC.

Den ukrainske lederen skal deretter reise til London hvor han vil slutte seg til Storbritannias statsminister Keir Starmer på Downing Street 10 for et møte i den såkalte Koalisjonen av de villige.

Statsminister Jonas Gahr Støre deltar digitalt på møtet senere fredag.

Koalisjonen av de villige er en gruppe land som koordinerer militær støtte til Ukraina. Møtet kommer på et kritisk tidspunkt i krigen, hvor Ukraina ber om økt våpenstøtte.

Starmer forventes å presse europeiske ledere til å gi Ukraina flere langdistanseraketter, etter et vellykket angrep på et russisk kjemisk anlegg med britisk-leverte Storm Shadow-missiler.

Zelenskyjs besøk i London er del av en diplomatisk offensiv for å sikre fortsatt vestlig støtte til Ukrainas forsvar mot den russiske invasjonen.