Verden
Witkoff: Positive samtaler for fred i Ukraina
Europeiske, ukrainske og amerikanske representanter møttes fredag i Miami i et nytt forsøk på å komme fram til en avslutning på krigen i Ukraina.
– Møtet var produktivt og bidro til å identifisere områder som må undersøkes nærmere før USAs neste kontakt med Russland, skriver USAs utsending Steve Witkoff på X.
Han skriver at de bekreftet en felles forpliktelse til å fortsette det diplomatiske arbeidet med å nå fram til en varig fred som styrker sikkerheten og skaper mulighet for varig stabilitet og velstand.
Det ble blant annet drøftet kortsiktige tiltak i forbindelse med den kommende vinteren, men også mer langsiktige spørsmål som Ukrainas gjenoppbygging etter krigen og landets opptak i EU.
Møtet fant sted samme dag som USAs president Donald Trump kunngjorde at Russland har gått med på å forsyne USA og resten av verden med millioner av tonn med diesel.