Verden
Von der Leyen: For tidlig å snakke om å løfte sanksjoner mot Russland
Det er for tidlig å snakke om å lette eller fjerne EUs sanksjoner mot Russland som del av en potensiell fredsavtale i Ukraina, fastholder Ursula von der Leyen.
På spørsmål fra Euronews om EU er åpen for å følge USAs oppfordring om å lette eller fjerne sanksjonene mot russiske myndigheter som del av en mulig avtale om Ukraina, var EU-kommisjonens president klar i sin tale:
– Det er for tidlig å snakke om hvorvidt vi skal opprettholde, lette eller fjerne sanksjoner. Det kan vi først snakke om når det kommer konkrete skritt fra russisk side mot varig fred, sa Von der Leyen på en pressekonferanse med andre europeiske ledere i Kyiv mandag ettermiddag.
På treårsdagen for den russiske invasjonen av Ukraina har EU formelt vedtatt en 16. sanksjonspakke mot Russland, som blant annet er rettet mot den såkalte russiske skyggeflåten og import av aluminium.
Von der Leyen fastholder at sanksjonene har lyktes i å kneble den russiske økonomien, der «inflasjonen er skyhøy» og «renten stiger».
– Vi vil ha fred gjennom styrke, sa hun.