Verden
Voldsomt uvær truer mellomvalget i USA
Et forrykende værsystem er på vei inn over store deler av USA i forkant av valget 3. november.
Selv om flere titalls millioner allerede har forhåndsstemt, er det fortsatt mange amerikanere som planlegger å stemme på selve valgdagen.
Nå er et kraftig lavtrykk ventet å bevege seg gjennom de sentrale delene av USA. Ifølge CNN kan uværet føre til mye nedbør, kraftig regn, vind og tordenvær.
Blant delstatene som trolig vil bli mest berørt, er Iowa, Kansas, Michigan, Texas og Ohio. I noen av disse delstatene er det knyttet ekstra stor spenning til valget, ettersom demokratene nå utfordrer tidligere Trump-bastioner med kandidater som har vist seg å være populære.
Samtidig har Trump gjort seg upopulær med høye drivstoffavgifter og generelt høyere levekostnader for amerikanere flest. Iran-krigen får også mye av skylden for den synke oppslutningen om republikanske kandidater.
Mens de sentrale delene av USA kan bli rammet av uvær, ventes langt bedre forhold i andre delstater.
Ifølge CNNs meteorolog Chris Dolce er det usikkert hvor uværet vil slå hardest til, men prognosene tyder på betydelige nedbørsmengder i flere delstater.
Ifølge tidligere vitenskapelige studier kan værforholdene påvirke valgdeltakelsen negativt, mens pent vær ofte har motsatt effekt. Været kan derfor få betydning for utfallet av mellomvalget hvor mye står på spill.
Mer enn 43 millioner amerikanere har pr. 30. oktober allerede avgitt forhåndsstemme, viser en analyse fra nyhetsbyrået AP. Det er om lag ti millioner flere forhåndsstemmer enn under mellomvalget i 2022.
Den omfattende forhåndsstemmingen kan imidlertid redusere betydningen av dårlig vær på valgdagen 3. november.