Vil rive Snarøya-bolig til 71,5 mill
Kiwi-arving Bettina Burud og skistjerne Emil Iversen planlegger å rive og bygge nytt på Snarøya.
Denne artikkelen ble først publisert av Finansavisen.
Tidligere i år ble det kjent at Kiwi-arving Bettina Burud og skistjerne Emil Iversen bladde opp 71,5 millioner kroner for strandeiendommen Borgenhaug 20 på Snarøya i Bærum.
Boligen hadde ligget ute for 75 millioner kroner siden august året før.
Finansavisen omtalte eiendomskjøpet som et av årets dyreste da det ble kjent. Eiendomsmegler Christian Mathiesen Tinholt som sto for salget uttalte i mai at det er normalt ting tar tid i denne prisklassen.
«Selgerne, som er arvinger, hadde god tid. I dette segmentet handler det om å prise objektene riktig og å være tålmodig», sa han.
Vil bygge nytt
Ifølge DN fremgår det av en søknad til plan og bygg at paret har planer om å rive all eksisterende bebyggelse, og sette opp en ny bolig med omtrent samme form og plassering.
I tillegg ønsker Burud og Iversen å sette opp en ny garasje samt utebod.
«Ny bolig, garasje og uthus er tilpasset omkringliggende bebyggelse, og er tenkt med hvitmalt vestlandskledning og pusset grunnmur. Ny bolig har valmet saltak med sort taksten og vinduer med enkle vertikale sprosser. Mot sjø er fasadene er avtrappet i høyden», skriver arkitekt Idunn Osvoll i søknaden.
Skal selge
Bettina Burud er datter av avdøde Kiwi-sjef og eier Per-Erik Burud. Sammen med bror Joakim Burud eier søskenparet 1,6 prosent hver av Norgesgruppen, og hadde ifølge Kapital en formue på 1,2 milliarder kroner i fjor.
I høst la hun ut en toppleilighet på Frogner for salg, med prisantydning 34,5 millioner kroner, men denne har siden blitt redusert til 31,9 millioner kroner.
Hun er forlovet med skiløper Emil Iversen som nylig ble tatt ut til denne sesongens Tour de Ski.
«Fra Meråker til Snarøya! Det er nesten så jeg må skrive en bok om den reisen. En klassereise verden ikke har sett maken til», sa Iversen til Trønder-Avisa etter at eiendomskjøpet ble kjent.