– Vi er kolonisert av innvandrere
Den britiske statsministeren slår tilbake mot Manchester United-eieren etter innvandringsutspill.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Storbritannias statsminister Keir Starmer ber milliardær og Manchester United-deleier Sir Jim Ratcliffe om å beklage etter at Ratcliffe hevdet at landet er blitt «kolonisert av innvandrere».
Starmer omtaler uttalelsene som «støtende og feil»., ifølge BBC.
«For snill»
Ratcliffe, grunnlegger av kjemigiganten Ineos sa i et intervju med Sky News onsdag at Storbritannia var kolonisert av innvandrere, og antydet samtidig at statsministeren var «for snill» til å gjøre de «vanskelige grepene» han mente trengs for å stabilisere økonomien.
I en kommentar onsdag kveld slo Starmer tilbake og beskrev Storbritannia som et stolt, tolerant og mangfoldig land, før han ba Ratcliffe om å komme med en unnskyldning.
En talsperson for statsministerens kontor ba også Ratcliffe beklage, og advarte om at uttalelsene er bensin på bålet for dem som vil splitte landet.
I intervjuet sa Ratcliffe blant annet at «man ikke kan ha en økonomi med ni millioner mennesker på trygd og enorme nivåer av innvandring».
Han hevdet også at befolkningen hadde økt fra 58 millioner i 2020 til 70 millioner nå. BBC viser samtidig til beregninger fra britiske Office for National Statistics (ONS) som anslår befolkningen til 69,4 millioner i midten av 2025, opp fra 66,7 millioner i midten av 2020.
Les også: United-koblet trener mistet jobben
Supportere reagerer
Manchester United Supporters Trust skriver på X at ingen supportere skal føle seg utestengt på grunn av «rase, religion, nasjonalitet eller bakgrunn», og at klubbens ledelse bør bidra til å samle – ikke marginalisere – fansen.
Manchester United Muslim Supporters Club sa de var «dypt bekymret», og pekte på at begrepet «kolonisert» ikke er nøytralt, men kan minne om språk som brukes i ytre høyre-narrativer om migranter som «inntrengere». Også organisasjonene Kick It Out og Show Racism the Red Card kritiserte utspillet.
Parkering til VM-kamp: 3000 kroner
Viste til Reform UK
Ratcliffe sa også at han nylig hadde møtt Reform UK-leder Nigel Farage, som han beskrev som intelligent og med «gode intensjoner».
Etter Starsmers fordømmelse svarte Farage på X at Storbritannia har opplevd masseinnvandring som har endret landet på mange måter.