VG: Sp vil også ha Epstein-granskning – ber Ap snu

Også Senterpartiet kaster seg på bølgen av partier som vil ha ekstern granskning av utenrikstjenesten i forbindelse med Jeffrey Epstein-saken.

Publisert Sist oppdatert

– Sp ønsker en gransking av utenrikstjenesten som følge av det som har kommet frem om norsk tilknytning til Epstein-saken, sier Geir Pollestad (Sp), som sitter i Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité, til VG.

Heller ikke han har per nå svaret på akkurat hvordan dette skal skje.

– Det ønsker vi en dialog med de andre partiene om, sier Pollestad.

Han ber samtidig regjeringen om å snu og komme på banen i saken.

– Hvis regjeringen kommer på banen og sier de vil ha dialog med Stortinget om ekstern gransking, så vil vi måtte vurdere det. Men hittil har Ap strittet voldsomt mot. Ap må nå forstå at det ikke er noen vei tilbake, og at de må snu og være med på en uavhengig gransking, sier Pollestad.

Høyre, Frp, Venstre, MDG, KrF og SV har fra før krevd granskning, og det er klart flertall for dette på Stortinget.