Norge
VG: Magesjau på Color Fantasy
Både passasjerer og besetning skal ha blitt syke under overfarten mellom Oslo og Kiel i Tyskland.
Skipet Color Fantasy fra Color Line la til kai i Oslo fredag formiddag. Til VG sier kommunikasjonssjef i Color Line, Erik Brynhildsbakken at de har registrert et tredvetalls personer med symptomer på magesjau ombord i skipet.
Det er ikke klart om symptomene skyldes omgangssyke, matforgiftning eller noe annet.
– Det er sendt prøver til analyse for å identifisere akkurat det. Meg bekjent har vi ikke fått svar på prøvene, sier Brynhildsbakken til VG.
Noen av de sykes skal ha gitt beskjed om at de ble syke torsdag kveld, mens andre fredag morgen.
Ifølge VG var det om lag 1500 passasjerer ombord i skipet under overfarten.
– Skipet iverksatte tiltak så fort man skjønte det var nødvendig. Av forsiktighetshensyn informerte vi alle gjester som var med til Oslo og de som skulle reise fra Oslo senere samme dag om at vi hadde igangsatt flere tiltak for å være sikre på at vi tok eventuell smitte, sier kommunikasjonssjefen til VG.
Ifølge ham rengjorde man hele skipet i tillegg til terminalene både i Oslo og Kiel. De syke skal også ha blitt ivaretatt under overfarten.
juleideer fra kreative ideer