Verdensstjerner og nykommere – disse nordmennene skal spille Champions League

Norge stiller med etablerte verdensstjerner og nykommere når sesongens Champions League-reise skinne på den største scenen når mesterligaen sparkes i gang.

Erling Braut Haaland jakter nytt mesterligatrofé.
Publisert

Manchester City-målmaskinen Erling Braut Haaland og Arsenal-kaptein Martin Ødegaard har blitt selvskrevne navn i fotballens fineste selskap.

Alexander Sørloth, Julian Ryerson, Oscar Bobb og Andreas Schjelderup skal også i aksjon for sine klubblag i det som blir en turnering med svært mange nordmenn.

Det har naturlig nok sammenheng med at Bodø/Glimt er inne i varmen.

Sett bort fra de 20 norske navnene i Glimt-troppen er det 13 norske spillere i de 35 øvrige lagene som er klare for Europas gjeveste klubbturnering. Ti har spilt der før, og tre er helt ferske.

Martin Ødegaard vil bli den første kapteinen til å løfte mesterligatrofeet for Arsenal, om de stikker av med det til våren.

Kjemper om trofeet

Haaland og City gikk til topps i 2022/23-sesongen, mens Ødegaard og Arsenal foreløpig har til gode å vinne. London-klubben røk i semifinalen mot Paris Saint-Germain forrige sesong.

Bobb kom inn i Pep Guardiolas mannskap som et friskt pust for to år siden. Forrige sesong ble ødelagt av en alvorlig skade, mens Oslo-gutten nå synes å være tilbake på sitt aller beste.

Sørloth og Ryerson skal forsøke å hjelpe Atlético Madrid og Borussia Dortmund langt i jakten på en gjev tittel.

Oliver Edvardsen er en av de nye norske fjesene i mesterligaen.

Schjelderup er sammen med Fredrik Aursnes viktige brikker i Benfica.

FCK-trio

Troppene til belgiske Club Brugge og FC København inneholder også norske fjes som er kjent med Champions League-formatet fra tidligere.

FCK-proffen Mohamed Elyounoussi har vært i turneringen med både det danske hovedstadslaget og med sveitsiske Basel. Birger Meling og Liam Christopher West er også i FCK.

Alexander Sørloth jakter europasuksess.

Brugges Hugo Vetlesen fikk smake på fotballen på øverste klubbnivå i Europa forrige sesong. Selv slet han med å sikre seg startplass i laget, men var med på et Brugge-lag som så vidt klarte å sikre seg den siste CL-playoffplassen til utslagsrundene.

Debutantene

Oliver Edvardsen, Mathias Rasmussen og Liam Christopher West er Norges debutanter i denne sesongens turnering.

Edvardsen fikk sin europeiske debut da han var med å ta Ajax til åttendedelsfinalen i europaligaen forrige sesong.

Rasmussen kommer også inn med erfaring fra europaligaen etter to sesonger med Union Saint-Gilloise.

2007-modellen West er med i FC Københavns seniortropp for første gang denne sesongen. Unggutten har flere ganger vært del av kamptroppen, men har ikke fått debuten sin enda.

Mesterligaen starter 16. september.

(©NTB)