Verden
Trump-utsending fløy til Moskva og hentet fengslet amerikansk lærer
Russland løslot den amerikanske læreren Marc Fogel fra fengsel etter at Donald Trumps Midtøsten-utsending besøkte Moskva, opplyser Det hvite hus.
– President Trump, Steve Witkoff og presidentens rådgivere forhandlet fram en utveksling. Den fungerer som et bevis på god tro fra russerne og et tegn på at vi beveger oss i riktig retning for å få en slutt på den brutale og fryktelige krigen i Ukraina, sier USAs nasjonale sikkerhetsrådgiver Mike Waltz.
Waltz beskriver det som en «utveksling», men opplyser ikke hvorvidt Russland har fått noe i gjengjeld. Russland har foreløpig ikke kommentert saken.
Fogel, som vært fengslet i Russland i over tre år, er på vei hjem til USA sammen med Witkoff, som er Trumps spesialutsending for Midtøsten, opplyste Waltz tirsdag.
14 års fengsel
Fogel ble pågrepet i Russland i 2021, anklaget for å ha brakt medisinsk marihuana inn i landet. Han begynte å sone en dom på 14 års fengsel i juni 2022, men det var først på tampen av fjoråret at Biden-administrasjonen slo fast at Fogel var urettmessig fengslet i Russland.
Senest i desember nektet russisk høyesterett å vurdere Fogels begjæring om å anke straffen.
Witkoffs reise var ikke kunngjort på forhånd og er det første kjente besøket fra en høytstående amerikansk tjenestemann i Moskva siden november 2021. Den daværende CIA-direktøren fløy da til den russiske hovedstaden for å forsøke å avverge en russisk invasjon av Ukraina.
Privatfly
Midtøsten-utsending Witkoff, som er eiendomsmilliardær fra New York og en nær venn av Trump, har forhandlet fram avtalen i all hemmelighet, skriver The New York Times. Hans reise til Moskva ble imidlertid offentlig kjent da hans privatfly dukket opp på nettbaserte flysporingssider.
Kunngjøringen om Fogel kom få timer etter at Trump kunngjorde at hans finansminister Scott Bessent skal besøke Ukraina.
Trump lovet i valgkampen at han skulle få en slutt på Russlands invasjonskrig i Ukraina på sin første dag som president. Tre uker etter innsettelsen er det fortsatt uklart hvordan USAs president har tenkt at det skal skje.