Verden
Norge gir 50 millioner kroner til beskyttelse av sivile i Ukraina
Norge øker den humanitære støtten til Ukraina med 50 millioner kroner for å sikre beskyttelse av sivile og reintegrering av deporterte barn.
Midlene blir fordelt mellom Den internasjonale Røde Kors-komiteen (ICRC) og Unicef, FNs barnefond.
– Russlands ulovlige krig mot Ukraina fortsetter for full styrke. Norge er svært bekymret for situasjonen for sivilbefolkningen i Ukraina, ikke minst for barna, og øker derfor innsatsen for beskyttelse, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i en pressemelding.
Her kan du lese mer om krigen i Ukraina!
Støre deltar denne helgen på Ukraina-toppmøtet i Sveits sammen med statsledere og ministre fra over 90 land for å diskutere veien mot fred.
ICRC anslår at rundt 30.000 personer er savnet i Ukraina, og Unicef rapporterer om at tusenvis av barn er tvangsdeportert siden starten av krigen.
Se video: Ukraina advarer etter dette
Støre har sammen med Ukraina og Canadas statsminister Justin Trudeau ledet arbeidet som skal finne løsninger knyttet til retur av deporterte barn, sivile fanger og krigsfanger.
– Det er hjerteskjærende å høre om hvordan tusener av barn er blitt tvangsdeportert til Russland siden krigens start. Å reintegrere disse barna er en kritisk oppgave for å sikre deres fremtid, sier Støre.