Verden

Putins parti rammet av hackerangrep

President Vladimir Putins parti Forente Russland opplyser at de er rammet av et omfattende hackerangrep.

Russian President Vladimir Putin attends an electronic voting during a presidential voting at the Novo-Ogaryovo state residence outside Moscow, Russia, Friday, March 15, 2024. (Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Cyberangrepet på hovedsiden eu.ru og flere undersider er et såkalt DDoS-angrep, som innebærer at tjenesten blir overbelastet av store mengder innsendt post og må stenge ned.

Partiet sier at all ikke-kritisk nettvirksomhet er stanset for at de viktigste digitale tjenestene inntil videre kan være tilgjengelig.

Les alt om krigen i Ukraina her

Hackerangrepet skjer mens Russland er i ferd med å avvikle et presidentvalg der Putin ventes å vinne. Han har anklaget Ukraina for å prøve å sabotere valget.

Fakta om presidentvalget i Russland ID: 18667120

* Stemmegivningen begynte fredag og avsluttes søndag.

* 112,3 millioner mennesker er stemmeberettiget. Dette inkluderer områder i Ukraina som er okkupert av russiske militære styrker.

* Alt tyder på at president Vladimir Putin (71) blir gjenvalgt for en ny periode på seks år.

* Putin har enten vært president eller statsminister sammenhengende siden 1999.

* I tillegg til Putin stiller tre kandidater til valg: Kommunisten Nikolaj Kharitonov, nasjonalisten Leonid Slutskij og Vladislav Davankov fra partiet Nytt folk.

* Politikeren Boris Nadezjdin, som er kritisk til Ukraina-krigen, har ikke fått lov til å stille som kandidat. En rekke kritikere av Putin har de siste årene blitt fengslet, og opposisjonsleder Aleksej Navalnyj døde i forrige måned i en straffekoloni i Sibir.

Video: Om Putin-video: – Sannsynligvis en dobbeltgjenger

Valg i Russland: – Det viktigste skjer etterpå

Spenningen ved det russiske valget dreier seg mest om hva Vladimir Putin gjør når det er over. Eksperter i USA spår mer undertrykkelse og nye forsøk på å splitte Vesten.

Mens krigen har rast i Ukraina, har Putin (71) strammet grepet på hjemmebane. Ingen politiske konkurrenter av betydning er igjen, og Russlands autoritære leder kan forberede seg på seks nye år ved makten.

Han kan regne med å få over 80 prosent av stemmene i presidentvalget, ifølge et meningsmålingsinstitutt med forbindelser til hans egen regjering.

Siden resultatet nærmest er gitt på forhånd, har mange allerede rettet blikket mot neste fase av Putins mangeårige regime.

– Presidentvalg i Russland er ikke like viktige som det som skjer etterpå. Putin har ofte utsatt upopulære grep til etter valg, sier Bryn Rosenfeld, professor ved Cornell University i USA.