Verden

Blinken har håp om løsning for Gaza-gisler etter Paris-samtaler

USAs utenriksminister sier det er håp om en avtale om å løslate gisler og stanse kampene i Gaza etter samtaler i Paris, der mekler Qatar deltok.

USAs utenriksminister Antony Blinken (til høyre) tok mandag imot Qatars statsminister Mohammed Bin Abdulrahman al-Thani, etter at sistnevnte deltok i søndagens møte om Gaza i Paris. Foto: Manuel Balce Ceneta / AP / NTB

– Det er gjort en viktig og produktiv jobb. Og det er et reelt håp når vi går videre, sa Antony Blinken til mediene etter et møte med Qatars statsminister i Washington mandag.

– Hamas må ta sine egne avgjørelser. Jeg kan bare si at landene som er involvert, står sterkt på samme linje, sier Blinken.

Qatars statsminister Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, som deltok på søndagens møte i Paris, sier det ble gjort gode fremskritt.

– Jeg håper å kunne bringe dette forslaget videre til Hamas og få den til en posisjon der de kan gå positivt og konstruktivt inn i prosessen, sier al-Thani.

En høytstående representant for Hamas har sagt at gruppen heller vil ha en fullstendig og omfattende våpenhvile enn en midlertidig stans.