Verden
Russland innrømmer: De fleste av dronene våre kommer fra Kina
Helt siden den russiske invasjonen av Ukraina startet natt til 24. februar 2022 har mange trodd at Iran var en av hovedleverandørene av droner til det russiske forsvaret.
Nå viser det seg at Kina, som lenge har benektet at de leverer våpenmateriell til Russland, står bak de største droneleveransene til Putins krigsmaskin.
Hittil har det vært kjent at Russland har importert store mengder iranskproduserte Shahed kamikaze-droner fra Iran. Dronene har vært benyttet både mot sivile og militære mål.
– I dag kommer stort sett alle våre droner fra Folkerepublikken Kina
Men det er en annen stormakt som har gitt Russland økt militær slagkraft i luften.
– I dag kommer stort sett alle våre droner fra Folkerepublikken Kina, sa Russlands finansminister, ifølge South China Morning Post og Newsweek.
Uttalelsen skal ha kommet da Anton Siluanov talte på møtet i den russiske statsdumaens budsjett- og skattekomité mandag.
– Vi er også svært takknemlige overfor våre partnere for det, sa finansministeren i et videoklipp fra møtet i budsjettkomiteen.
Russland skal bli selvforsynt med droner
Ifølge ministeren skal Russland bruke 60 milliarder rubler, eller om lag 600 millioner dollar, tilsvarende i overkant av seks milliarder norske kroner, for å øke den innenlandske produksjonen av droner.
(Artikkelen fortsetter under video)
Video: Latterliggjør Putins feiring
– Målet er at innen 2025 skal 41 prosent av alle våre droner være merket «Made in Russia», sa Russlands finansminister, skriver Kyiv Independent.
Offisielt har Kina tatt rollen som nøytral part i krigen og bedt om en diplomatisk løsning. Beijing har aldri fordømt Kremls aggresjon, men har tvert imot opprettholdt kontakten med Putin-regimet.
USA har ennå ikke kommentert ministerens innrømmelse om kinesiske droner.
Kreml: Putin møter Xi i Kina onsdag
Russlands president Vladimir Putin skal møte sin kinesiske motpart Xi Jinping i Kinas hovedstad førstkommende onsdag, ifølge russiske myndigheter.
Putin og Xi skal møtes «på sidelinjen» i forbindelse med en kinesisk konferanse 18. oktober om det såkalte belte- og veiinitiativet, Kinas store prosjekt for infrastruktur og økonomisk utvikling.
Ifølge AFP er et titall ledere fra en rekke fremvoksende økonomier i Afrika, Asia og Midtøsten ventet til Beijing.