Verden

Militærtopp sidestiller Hamas-angrep med 11. september og Pearl Harbor

Ikke siden opprettelsen av Israel i 1948 har landet vært i en mer alvorlig situasjon. – Den verste dagen i Israels historie.

Talsmann for det israelske militæret, oberstløytnant Jonathan Coricus. (Skjermdump fraTalsmann for det israelske militæret, oberstløytnant Jonathan Coricus. (Skjermdump fra Fox News-TV) Fox News-TV)
Publisert Sist oppdatert

Det mener talsmann for det israelske militæret, oberstløytnant Jonathan Coricus, ifølge The Guardian.

Han sammenligner det omfattende Hamas-angrepet fra luften, havet og bakken med to av de mest dramatiske historiske hendelsene i USAs historie.

– Hvis amerikanere vil sammenligne det med noe i amerikansk historie, så kan dette være 11. september og Pearl Harbor, hvis man legger disse sammen, sier Coricus.

– Den verste dagen i Israels historie

11. september 2001: Her har et passasjerfly akkurat krasjet inn i et av tvillingtårnene som utgjorde World Trade Center i New York. Foto: Sara K. Schwittek / Reuters/NTB
11. september 2001: Her har et passasjerfly akkurat krasjet inn i et av tvillingtårnene som utgjorde World Trade Center i New York.

I en video publisert på sosiale medier omtaler han helgens dødelige angrep som «den verste dagen i Israels historie».

– Aldri har så mange israelere blitt drept i én enkelt aksjon. Dette er den verste dagen i Israels historie, fastslår talsmannen for det israelske militæret.

– Israelerne ser på dette som en overlevelseskamp

Senioranalytiker i tenketanken Europa, Jacob Kaarsbo, karakteriserer den pågående krigen som eksistensiell for den israelske staten, noe som innebærer et ekstremt voldspotensial.

Fakta om Gazastripen

* 360 kvadratkilometer stort område, på størrelse med Hamar kommune.

* Rundt 2,3 millioner palestinske innbyggere.

* Grenser til Israel, Egypt og Middelhavet. Okkupert av Israel i 1967.

* Israelerne trakk seg ut i 2005, men innførte en streng blokade etter at Hamas vant valget i de palestinske områdene i 2006.

* FN anser fortsatt området for å være okkupert.

* Israel har gjennomført fire store militæroffensiver mot enklaven siden 2008, med store humanitære tap og materielle ødeleggelser som resultat.

* Lørdag erklærte Hamas starten på en ny militæroperasjon, skjøt tusenvis av raketter og sendte et ukjent antall krigere inn i Israel.

(Kilde: NTB)

– I krigene som Israel hadde på 60- og 70-tallet var det ikke så mange drepte i løpet av den første dagen. Dette er langt mer voldelig enn det Israel har møtt tidligere. Israelerne ser på dette som en vanlig overlevelseskamp for statens fremtidige eksistens, sier Kaarsbo til dansk TV 2.

– I militærhistorien er det alltid store overraskelser

Ifølge Israels tidligere statsminister, Naftali Bennett, er det ikke første gang Israel er tatt på sengen av sine argeste fiender.

– I militærhistorien er det alltid store overraskelser som Pearl Harbor, Barbarossa og Yom Kippur-krigen, sier Bennett til CNN.

Video: Her reddes sivile under skuddveksling

– Enestående i sin brutalitet

Oberstløytnant Jonathan Conricus beskriver Hamas-terroristene som ekstremt hensynsløse.

Fakta om Israels okkupasjon

* Under seksdagerskrigen i 1967 okkuperte Israel Sinai-halvøya og Gazastripen fra Egypt, Øst-Jerusalem og Vestbredden fra Jordan og Golanhøydene fra Syria.

* I 1979 inngikk Israel en fredsavtale med Egypt og trakk seg ut av Sinai-halvøya.

* Som et resultat av Oslo-avtalene i 1993 og 1995 fikk palestinerne politisk og sikkerhetsmessig kontroll over 18 prosent av Vestbredden. Israelske styrker opererer likevel jevnlig i disse områdene og bestemmer hvem som slipper inn og ut.

* På 22 prosent av Vestbredden deler de palestinske selvstyremyndighetene og Israel sikkerhetsansvaret, mens Israel har full militær kontroll i et sammenhengende område som utgjør 61 prosent.

* Israel har opprettet 132 bosetninger og 146 såkalte utposter i strid med folkeretten i de okkuperte områdene på Vestbredden og ytterligere 32 bosetninger på de syriske Golanhøydene.

* Israel kontrollerer også 80 prosent av vannressursene på Vestbredden.

* I 2005 trakk Israel sine styrker ut av Gazastripen og avviklet bosetningene som var etablert der. Området har siden vært beleiret, og Israel kontrollerer fortsatt luftrommet og kysten utenfor.

* Etter valget i de palestinske områdene i 2006, der Hamas gikk seirende ut, innførte Israel en blokade av Gazastripen, og FN anser fortsatt området for å være okkupert av Israel.

* FNs sikkerhetsråd har i gjentatte resolusjoner krevd israelsk tilbaketrekning fra Vestbredden, Gazastripen og Golanhøydene.

* Israel har aldri etterlevd FN-resolusjonene og har takket være USAs veto i Sikkerhetsrådet unngått straffetiltak.

(Kilde: NTB)

– Det er et angrep som er enestående i sin brutalitet. De henrettet israelske sivile i hjemmene deres, noen ganger i sengene deres. De har også gått inn i Gazastripen, bortført kvinner, barn, spedbarn, eldre mennesker og funksjonshemmede for å holde dem som gisler, sier Conricus, ifølge Sky News.

Israelske hærforsterkninger tar posisjon utenfor den sørlige byen Sderot nær grensen til Gaza 9. oktober 2023. Nå er 300.000 reservister mobilisert i krigen mot Hamas. Foto: Jack Guez / AFP
Israelske hærforsterkninger tar posisjon utenfor den sørlige byen Sderot nær grensen til Gaza 9. oktober 2023. Nå er 300.000 reservister mobilisert i krigen mot Hamas.

Minst 700 personer har så langt blitt drept i Israel, og mer enn 400 har blitt drept i Gaza. Tusenvis er såret på begge sider. Hamas og Islamsk hellig krig skal holde over 130 israelere som gisler.

Israel har lovet hevn for terrorangrepet, og eliminere Hamas. Det er ventet at Israel vil sette inn en bakkeoffensiv mot Gaza. Israel har varslet mobilisering av 300.000 reservister.

Norsk ekspert: – Fremstår som klare krigsforbrytelser

På en israelsk musikkfestival i ørkenen på grensen til Gaza har redningsmannskaper funnet 260 drepte etter at Hamas-soldater åpnet ild der lørdag morgen, ifølge den israelske avisen Haaretz.

– Det fremstår som klare krigsforbrytelser, sier forsker Cecilie Hellestveit ved Folkerettsinstituttet til NTB.

Hun beskriver gisseltakingen av sivile som et åpenbart brudd med reglene for krigføring.