Verden
Politico: Ukrainsk korrupsjon kan ødelegge for vestlig støtte
Ukrainas forsvarsminister fikk sparken etter beskyldninger om korrupsjon. Ifølge et lekket dokument vil USA nå ta flere grep for å få bort korrupsjonen. Hvis ikke kan det få store konsekvenser for krigen.
Tjenestemenn i administrasjonen til Joe Biden , er langt mer bekymret for korrupsjon i Ukraina enn de offentlige innrømmer. Det viser et lekket dokument, som Politico hevder å være i besittelse av.
USA vil ta flere grep for å hjelpe Ukraina med å reformere en rekke sektorer og få slutt på korrupsjonen i landet, heter det i dokumentet, ifølge Politico.
Her kan du lese alt om krigen i Ukraina!
Se video: Ukraina: Her går russiske stridsvogner i lufta
Forsvarsminister fikk sparken
Videre heter det at korrupsjonen kan få vestlige allierte til å kutte støtten til Ukraina.
– Oppfatninger av korrupsjon på høyt nivå kan underminere den ukrainske offentlighet og utenlandske lederes tillit til regjeringen, står det i dokumentet.
I begynnelsen av september fikk Ukrainas forsvarsminister Oleksij Reznikov sparken etter beskyldninger om korrupsjon. Like etter måtte også viseforsvarsministeren og fem andre i departementet gå av.
Misnøyen har også begynt å vokse i befolkningen. I havnebyen Odesa har det den siste tiden vært flere demonstrasjoner, der krigsenker anklager myndighetene for korrupsjon. De hevder at soldatene ved fronten mangler det meste, både når det gjelder våpen og annet utstyr, skriver NTB.
Ekspert: Kutt vil ramme ukrainske styrker hardt
Ukrainske soldater kommer til å gå tom for både viktig ammunisjon og utstyr hvis ytterfløyen blant republikanerne greier å stanse USAs støtte til Ukraina.
Hvis støtten uteblir, kommer det til å undergrave bakkeoperasjonene og redusere soldatenes evne til å forsvare seg mot russiske angrep, sier Mark Cancian, seniorrådgiver for Center for Strategic and International Studies.
– Det ukrainske militæret kommer til å bli svekket for så til slutt å kollapse, men det kan også greie å holde fast på forsvaret sitt, sier han.
Amerikanske myndigheter har gjentatte ganger sagt at de vil støtte Ukraina «så lenge det trengs» og har levert store mengder våpen og utstyr for at ukrainerne skal kunne gjennomføre en motoffensiv mot russiske okkupasjonsstyrker.
Hvis de ytterliggående republikanerne lykkes med å stanse hjelpen, kommer det til å ta et par uker før det merkes, ifølge Cancian. Han sier også at Russland muligens ikke vil greie å utnytte situasjonen ettersom russiske styrker også er «ganske utslitt».