Verden
Russisk raseri over at Sverige ikke vil dele opplysninger om Nord Stream-eksplosjonen
En russisk politiker mener sabotørene bevisst har angrepet rørledningen i svensk og dansk økonomisk sone for å holde Russland utenfor.
Det er satt i gang etterforskning etter at det i slutten av august ble registrert eksplosjoner ved de to rørledningen Nord Stream 1 og 2 i Østersjøen.
Les alt om Nord Stream-eksplosjonen her
Det ble raskt spekulert i om det kunne være sabotasje som forårsaket eksplosjonen, en teori tidlige undersøkelser styrker ifølge svenske myndigheter.
Mange har derfor pekt mot Russland, mens Vladimir Putin på sin side har beskyldt vestlige land for å stå bak angrepet. Begge parter benekter for å ha noe med eksplosjonen å gjøre.
Sverige har ikke svart
Sverige har allerede satt i gang etterforskning for å finne ut hvem som kan stå bak. Denne etterforskningen vil Russland være en del av.
I et brev datert 6. oktober ber Russland formelt den svenske regjeringen om å få delta i granskningen, skriver NTB. Det vil ikke Sveriges statsminister Magdalena Andersson ha noe av.
Andersson viser til klausulene om hemmelighold og at innledende granskinger blir omfattet av disse bestemmelsene. Tirsdag denne uken hadde de ennå ikke svart Russland.
Bevisst begått i svensk økonomisk sone
At Sverige vil holde Russland ute har skapt sinne blant russiske politikere.
Den russiske politikeren Igor Ananskikh skal blant annet ha hevdet at sabotasjen bevisst skal ha blitt begått i svensk og dansk økonomisk sone slik at Russland kunne holdes utenfor.
– Myndighetene i Sverige og Danmark gjør alt for å holde eieren (russiske Gazprom) utenfor, sier Ananskikh ifølge den Kreml-lojale avisen Izvestija, gjengitt av svenske Expressen.
– 95 prosent av rørene går gjennom internasjonalt farvann, men sabotasjen ble bevisst utført i Sveriges og Danmarks farvann for å hindre russisk side, inkludert eieren Gazprom, fra å delta i etterforskningen, legger han til.