Verden

Raser mot Folkhälsomyndighetens råd: – Fullstendig tonedøvt

RS-viruset sprer seg i Sverige. Barnehagebarn med lette symptomer trenger ikke være hjemme fra barnehagen, er rådet fra Folkhälsomyndigheten. Det får helsetjenesten til å reagere kraftig.

Sveriges statsepidemiolog Anders Tegnell og Folkhälsomyndigheten får kritikk for å gi grønt lys for at forkjølede barn kan dra i barnehagen.
Publisert Sist oppdatert

Antall tilfeller med RS-virus i Norge har i det siste steget kraftig. I Sverige er også trenden den samme.

Mandag denne uken lettet den svenske Folkhälsomyndigheten ytterliggere på coronarestriksjonene i Sverige.

Vaksinerte personer og barn under seks år kan nå henholdsvis gå tilbake til jobb og barnehage, selv om de skulle ha visse gjenværende symptomer. Samtidig oppfordrer en rekke regioner i Sverige foreldre til å holde barn med småsøsken hjemme fra barnehagen, skriver Aftonbladet.

Rådet fra Folkhälsomyndigheten er altså at syke barn skal være hjemme fra barnehagen, men hvis barnet hoster og er litt snørrete, er ikke det noe hinder lenger fra å kunne dra i barnehagen.

– Kan ikke forstå hvordan de kan ha gått glipp av det

Dette får flere innen helsevesenet i Sverige til å se rødt.

Malin Ryd Rinder, avdelingsleder ved Astrid Lindgrens sykehus i Stockholm, sier at 95 prosent av alle spedbarn som blir syke har søsken.

Det er fullstendig tonedøvt å gå ut med den anbefalingen akkurat nå når vi har en så ekstrem belastning på barneomsorgen på grunn av RS-epidemien. Er det noen gang vi virkelig burde unngå å spre smitte blant barnehagesøsken, er det akkurat nå. Jeg kan ikke forstå hvordan de kan ha gått glipp av det , sier hun ifølge Aftonbaldet.

Seksjonsleder ved barnemottaket ved Uppsala universitetssykehus, Ulrika Bäckman, stiller seg også undrende til rådet fra Folkhälsomyndigheten. Hun sier at det er mange flere barn som blir syke og dårlige av RS-viruset enn coronaviruset.

Folkhälsomyndigheten: – Ulike hensyn

Sara Byfors i Folkhälsomyndigheten forsvarer deres avgjørelse slik:

– Timing er selvfølgelig vanskelig, man kan alltids vente. Men for barn er barnehagen et viktig miljø. Det er ulike hensyn, men vi har kommet til at vi tror dette er en vei videre, sier hun.

RS-viruset gir luftveisinfeksjon hos både barn og voksne, ifølge FHI. Noen kan få mer alvorlig infeksjon nedover i luftveiene. Hos de minste barna, særlig de under ett år, kan viruset føre til bronkiolitt, en betennelse i de nedre luftveiene som kan føre til pustevansker og behov for innleggelse på sykehus.

Fakta om RS-virus (respiratorisk syncytialt virus)

* Virus som forårsaker infeksjon i luftveiene. Hos større barn og voksne arter infeksjonen seg som en forkjølelse med hoste og feber.

* Særlig hos barn under 1–2 år kan sykdommen utvikle seg til nedre luftveisinfeksjon med rask pust, forlenget, hvesende utpust, slapphet og utmattelse og problemer med å hoste opp slim. Det kan være vanskelig å skille sykdommen fra astmaanfall.

* Utbrudd kommer hver vinter, med ulike tidspunkt og omfang.

* Normalt varer utbruddene i 2–3 måneder, vanligvis mellom november og mai. Utbrudd kan forekomme i barneavdelinger ved sykehus. Antakelig spres viruset med større barn, ofte søsken, som selv ikke blir syke.

* Tall fra USA har vist at 1,7 prosent av barn under 6 måneder blir innlagt på sykehus grunnet RS-virus.

* 60–70 prosent av alle barn har i løpet av første leveår gjennomgått RS-virusinfeksjon med en topp mellom to til fem måneders alder.

* Sykdommen er en viktig årsak til barnedødelighet i utviklingsland.

* Viruset ble identifisert i 1957.

Kilde: FHI