USA sender 1.000 soldater til Gotland

– Gotlands beliggenhet og det svenske forsvarets sikring av øya er ekstremt viktig, ikke bare for Sverige, men for denne delen av verden, sier den amerikanske generalen David Perkins til Dagens Nyheter.
Øvelsen er et resultat av en avtale som Sverige inngikk med Nato i fjor. Avtalen innebærer at Sverige lettere skal kunne ta imot og støtte Nato i en krisesituasjon eller i krig.
– Øya er en hjørnestein

De amerikanske soldatene skal delta under øvelse «Aurora 17» i september hvor til sammen 19.000 militære mannskaper fra flere land skal delta.
Det er i forbindelse med denne øvelsen den amerikanske generalen David Perkins besøkte Gotland for å inspisere øya før øvelsen starter.
– Vi vil delta under øvelse «Aurora 17» med både hær- og marinestyrker. Øya er en hjørnestein, ikke bare for de baltiske land, men fordi den også gir tilgang til Nord-Atlanteren, sier David Perkins til avisen.
Les også: Löfven advarer Russland: – Det kommer til å gjøre veldig vondt
Angrepshelikoptere
USA vil blant annet stille med Humvee-kjøretøyer, angrepshelikoptere av typen Apache og tre transporthelikoptere av typen Chinook.
US Navy vil dessuten ha to jagere på plass med om lag 700 menn om bord, skriver Expressen.
– Gotland er som et usenkbart hangarskip midt i Østersjøen. Kapteinen på skipet er vår gode venn Sverige, som er til stor nytte for oss. Det understreker betydningen av å kunne kontrollere og holde bakken, slik at vi kan påvirke situasjonen i luften og på sjøen, sier Perkins.
Les også: Slik kan Russland invadere Gotland

Største øvelsen på 20 år
Ifølge den svenske Försvarsmakten er øvelse «Aurora 17» den første og største øvelsen i sitt slag på mer enn 20 år.

«Samtlige stridskrefter og mer enn 19.000 menn og kvinner, hvor av en fjerdedel kommer fra Hemvärnet, vil delta. Dessuten deltar flere andre land på øvelsen,» skriver Försvarsmakten på sin nettside.
Øvelsen skal foregå i luften, på land og til sjøs. De største treningsområdene vil være i Mälardalen og Stockholm, på og rundt øya Gotland og i Göteborg
«Försvarsmaktens oppdrag er til syvende og sist å forsvare Sverige og svenske interesser, vår frihet og retten til å leve som vi velger. En av de viktigste verktøyene for å heve, trene og signalisere våre militære kapasiteter, er øvelse.»
Les også: – Økt russisk trussel mot Sverige