Verden

Venter politisk drama: – Det står mye på spill for Donald Trump

Det amerikanske mellomvalget kan få konsekvenser for Donald Trump. Kan den amerikanske presidenten redde det republikanske flertallet?

USAs president Donald Trump har de siste ukene ført krig mot Iran. Det kan ha kostet ham.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

– Det står mye på spill for Donald Trump. I dag har republikanerne flertall i både senatet og representantenes hus, og så lenge de har flertall sitter Trump betydelig tryggere og kan dominere mer den politiske agendaen.

Det sier USA-kjenner og Civita-rådgiver Eirik Løkke til ABC Nyheter. I november er det mellomvalg i USA, der velgerne bestemmer om Trumps republikanske parti fortsatt skal få beholde flertallet i Representantenes hus og Senatet. 

Skulle republikanerne miste flertallet i favør demokratene, vil det skape vanskeligere politiske forhold for den kontroversielle presidenten.

– Får demokratene flertall i ett av kamrene vil de kunne påvirke den politiske dynamikken i mye høyere grad og faktisk begynne å gjøre jobben kongressen skal gjøre, nemlig å utøve kontroll og maktbalanse overfor presidenten. Da vil det bli betydelig mer utfordrende for Trump.

Kan få konsekvenser: – Da kommer han til å slite

– Hva kan konsekvensene for Trump være ved demokratisk triumf?

– Da kommer han til å slite med å få gjennom mer av politikken sin. Han har ikke brukt kongressen like mye som tidligere presidenter. Han kommer også til å slite med å få gjennom sine politiske initiativ. Han risikerer å måtte bruke flere presidentordre, sier Løkke.

Presidentordre, eller «executive orders», er ordre gitt av USAs president til embetsverket. Føderale etater er forpliktet til å følge opp disse ordrene som følge av at presidenten er øverste leder av den føderale utøvende myndighet.

Presidentordre kan enhver annen president oppheve. For at noe skal vare må man lage lover i kongressen. Ved et demokratisk flertall vil dette bli vanskeligere for den republikanske presidenten.

– Han kommer da til å slite med å få gjennom sin politikk.

Eirik Løkke er USA-ekspert og rådgiver i Civita.

Iran-krigen skaper problemer: – Forverret

Natt til onsdag 8. april norsk tid inngikk USA og Iran det som omtales som en skjør våpenhvile etter fem uker med krig. Det var i slutten av mars USA og Israel gikk til angrep på Iran. Iran svarte med å stenge det viktige Hormuzstredet, noe som har ført til økonomiske konsekvenser langt utenfor Midtøsten.

– Hvordan har krigen mot Iran påvirket Trumps situasjon når det gjelder mellomvalget?

– Situasjonen er forverret. Både fordi det har ført til høyere drivstoffpriser og fordi krigen har vært upopulær, særlig blant uavhengige. Iran-krigen har bidratt negativt for Trump og republikanerne inn mot mellomvalget, konstaterer Løkke.

– Hvordan kan Trump, MAGA-bevegelsen og republikanerne hente seg inn igjen mot mellomvalget?

– Det er vanskelig. I sin «state of the Union»-tale sa Trump at alt er bra og fantastisk, men det er ikke slik velgerne i USA opplever det. En start som kunne nyttet var om Trump og republikanerne begynte å anerkjenne utfordringene velgerne har. En slik tilnærming ville imidlertid vært vanskelig for Trump fordi han da må innrømme at alt ikke er fantastisk og perfekt.

– Ser man på oppslutningen til Trump er det særlig på temaer knyttet til økonomi han har mistet mye troverdighet. Det gjør han i grunn lite for å endre på.

Les også: Derfor kalte han Trump for «daddy»

«State of the Union»-talen ble holdt i februar, før USA gikk til angrep på Iran. Talen er en melding som USAs president leverer til Kongressen tradisjonelt én gang i året.

– Tilnærmingen Trump har risikerer å gjøre det svært vanskelig for republikanerne inn mot mellomvalget. Så gjenstår det å se om det er en del republikanere i kongressen i utsatte posisjoner som er tilbøyelig til å bryte og kritisere Trump. Det tror jeg man får lite av før, men mer av etter dersom mellomvalget går dårlig for republikanerne, sier Løkke.

Donald Trump sammen med visepresident JD Vance og speaker Mike Johnson under «State of the Union»-talen i februar.

Riksrett: – Mulighetene er jo betydelig større

Løkke påpeker at mellomvalget fortsatt er noen måneder unna, og at også demokratene kan score selvmål på denne tiden. 

– For demokratene blir det viktig å nominere sentrumspolitikere som snakker om økonomi og ikke lar seg lure inn i kulturkrig, mener Løkke.

I løpet av de siste årene har ordet riksrett vært på manges lepper når det gjelder Donald Trump. Tidligere har Trump vært riksretttiltalt for å ha oppildnet til opprør mot myndighetene da Trump-støttespillere stormet kongressbygningen i Washington D.C. i 2021.

57 senatorer stemte for å dømme Donald Trump, mens 43 stemte for å frikjenne ham. Som nevnt krever det to tredjedelers flertall for å dømme noen. Anklagerne fikk det derfor ikke som de ville.

Les også: Melania Trump: – Løgner som knytter meg til Epstein, må ta slutt

Etter våpenhvilen med Iran sa den kjente demokraten Alexandra Ocasio-Cortez at Trumps handlinger «tydelig har drevet landet vårt over terskelen for riksrett eller påberopelse av det 25. grunnlovstillegget». Årsaken var at Trump hadde truet med å utslette Iran.

– En hel sivilisasjon kommer til å dø i natt, skrev Trump på sin egen sosiale nettplattform Truth Social bare timer før våpenhvilen.

– Presidenten har truet med folkemord av det iranske folk og fortsetter å gjenta den trusselen, skrev Ocasio-Cortez i et innlegg på X ifølge NTB.

Hun mente at våpenhvilen ikke endret på noe, og at Trump må gå. 

Demokraten Alexandra Ocasio-Cortez.

– Det blir lettere å stille Trump for riksrett dersom flertallet av representantene i representantenes hus er demokrater, men så krever det to tredje deler av senatet, så det er veldig lite sannsynlig at det kommer til å bli noe riksrett som får han dømt, sier Løkke på generelt grunnlag.

– Jeg tror også demokratene er lystene på å sette i gang en ny riksrettssak. Men mulighetene er jo betydelig større med et demokratisk flertall, særlig hvis det blir veldig stort.