Verden

Veien til Mount Everest blokkert av issøyle

Veien til toppen av Mount Everest er blokkert av en høy isblokk, like før klatresesongen på verdens høyeste fjell skal starte.

Nepals turistdepartement er bekymret for store folkemengder og kø i «dødssonen» på Mount Everest etter at ruten til fjelltoppen er blitt blokkert av en issøyle.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Ruten fra baseleiren til leir 2 er blokkert av en issøyle i Khumbu-isfallet, opplyser Nepals turistdepartement til DPA fredag.

Spesialister leter nå etter en trygg vei som ikke er truet av at issøylen kollapser i berområdet, sier departementets talsperson Himal Gautam.

Normalt er veien til leir 2 åpen fra midten av april, slikt at klatrere kan akklimatisere seg gjennom ulike leirer før de forsøker å nå toppen. De første vellykkede toppturene skjer vanligvis tidlig i mai. At ruten ennå ikke er etablert, skaper bekymringer for store folkemengder og kø.

Klatresesongen på Everest er konsentrert til noen få dager eller uker i mai, når værforholdene er mest stabile. Dette korte vinduet har ofte ført til kø i området som kalles «dødssonen» på grunn av ekstremt lave oksygennivåer.

Så langt denne sesongen har 410 klatrere fått tillatelse til å bestige fjellet innen fredag. Ifølge Gautam ventes det flere søknader.