Vebjørn Selbekk: – Dette er et skjebnevalg for KrF

Dagen-redaktøren skryter av det han omtaler som «nye KrF». – Det er nå eller aldri, sier han.

Dagen-redaktør Vebjørn Selbekk tror KrF kommer over sperregrensen.
Publisert Sist oppdatert

Med drøye uker igjen til stortingsvalget, har Kristelig Folkeparti funnet formen på målingene. I august har partiet i snitt ligget på 4,4 prosent, kontra 3,2 prosent i juli, ifølge Poll of polls

Redaktør i den kristne avisen Dagen, Vebjørn Selbekk, følger KrF tett. Han tror det har mye å si at KrF går inn i valgkampinnspurten med oppdrift. 

– Jeg synes noe av det mest spennende og oppsiktsvekkende i valgkampen så langt, er løftet KrF har fått. KrFs oppslutning kan ha veldig stor betydning for hele valgutfallet. Uten KrF over sperregrensen, blir det ingen borgerlig regjering, sier Selbekk til ABC Nyheter. 

Hvorfor er dette viktig?

Om KrF kommer over sperregrensen eller ikke, kan bli avgjørende for om det blir seier til borgerlig side i stortingsvalget 8. september. KrF-leder Dag-Inge Ulstein har åpnet for partiet kan stille seg bak Sylvi Listhaug som statsminister. 

Selbekk mener måten KrF har løftet seg på er bemerkelsesverdig. 

– Det er nesten litt revolusjonerende, synes jeg. Det er stor forskjell på «gamle» KrF og «KrF». Tidligere var ikke partiet interessert i noen som helst konfrontasjon, det var pent og pyntelig. 

Skryter av Ulstein

Selbekk understreker KrF er langt mer synlig og relevante så langt i denne valgkampen kontra de foregående. Nå har partiet en mye mer konfronterende stil, ifølge Dagen-redaktøren. Redaktøren trekker frem pride-flagg i skolegården, Israel og mulig ja til Sylvi Listhaug som statsminister som saker som KrF profilerer seg på. 

– Det er mange omstridte ting. Tidligere partilederne har ikke evnet eller vært villige til å ta belastningen med upopulære standpunkter og stå i det. Det er så stor forskjell fra slik vi har kjent KrF fra de siste 20 årene, og dette har skjedd på veldig kort tid. 

Ulstein har uttalt til TV 2 at KrF kommer til å gjøre det de kan for å sikre en ny regjering dersom det blir borgerlig flertall i valget. Venstre, som også kjemper mot sperregrensen, vil på sin side ikke garantere borgerlig regjering. De er negative til Sylvi Listhaug som statsminister. 

For ett år siden trakk Olaug Bollestad seg som KrF-leder. Dag-Inge Ulstein ble formelt som valgt som ny partileder i januar. 

– Han har klart seg veldig bra og vært god i debattene. Han stiller ikke til gjenvalg til Stortinget, og det trodde jeg skulle svekke han mye mer i valgkampen enn det har gjort. Jeg var tvilende til at KrF skulle ha en partileder som ikke tok gjenvalg til Stortinget, men de spådommene har han gjort til skamme. 

Dag-Inge Ulstein får skryt for sin innsats som partileder.

Mener det var nå eller aldri

Høsten 2022 uttalte Selbekk til ABC Nyheter at stortingsvalget i 2025 kan være kroken på døra for partiet. Det mener Selbekk fortsatt. 

– To stortingsperioder under sperregrensen er drepende for et parti. Det har ikke minst med rekruttering å gjøre. Hvor mange unge mennesker vil ta jobber og posisjoner i et parti som ikke har noen som helst innflytelse, eller utsikter for å få det heller? Dette er virkelig et skjebnevalg for KrF, sier han. 

Videre sier Selbekk at han tror dette er en av grunnene til at partiet handler som de gjør nå. 

– Det er nå eller aldri. KrF har prøvd den samme forsiktige linja i valg etter valg, og det har bare gått nedover. Det var på tide å prøve noe nytt. 

Avslutningsvis sier Selbekk at han tror KrF får en oppslutning på 4,9 prosent ved valget 8. september.