Norge

Varsler storm i Nord-Norge

Det er sendt ut oransje farevarsel.

Det blir mye vind nord i landet fredag.
Publisert Sist oppdatert

Meteorologisk institutt varsler om svært kraftige vindkast i Nord-Norge fredag.

– Det ventes lokalt svært kraftige vindkast på 33 -40 m/s fra sørvest og periodevis sterk storm på kysten. Vinden vil øke først i sør, og minke sist i øst. I kombinasjon med snøbyger kan det lokalt bli kraftig snøfokk. Stormen er mange steder ventet å være blant de sterkeste de siste ti år, heter det i farevarselet.

Sterk storm

Det er sendt ut både gult og oransje farevarsel. Varslene gjelder fra klokken 04.00 til 13.00 fredag.

Vindkastene som skal treffe deler av Nord-Troms og kyst og fjordstrøkene i Finnmark vest for Tanafjorden, kan komme helt opp i 40 meter i sekundet.

– Gjenstander kan bli tatt av vinden eller blåse over. Fare for skade på bygninger og infrastruktur. Kansellerte avganger for ferje, fly eller annen transport forventes. Broer kan bli stengt. Mange reiser vil kunne få lenger reisetid. Strømforsyningen vil bli påvirket, for eksempel som følge av trær som knekker eller kommer i kontakt med strømnettet, heter det i farevarselet på Varsom.no.

I perioder er det ventet sterk storm langs kysten, som først vil treffe land i sør, før den beveger seg østover.

Se video: Flystyrt: – Tenkte en verdenskrig hadde begynt

Mildere vær

Fra natt til fredag kan det også komme underkjølt regn i store deler av landet som følge av et væromslag.

Ventet omslag til mildere vær har ført til et gult farevarsel fra Meteorologisk institutt. Det gjelder for indre strøk av Vestlandet og Trøndelag.

Væromslaget er ventet å inntreffe fra natt til fredag. Noen av tipsene fra meteorologene er å være ekstra oppmerksom ettersom isen kan være vanskelig å se. Man kan også vurdere å bruke brodder.

Det kan bli lokalt vanskelige kjøreforhold der det er underkjølt regn.