Verden
Vance sier Libanon ikke er del av våpenhvilen
USAs visepresident J.D. Vance sier våpenhvileavtalen mellom USA og Iran ikke omfatter Libanon, der Israel har fortsatt sine angrep.
– Jeg mener det er en forståelig misforståelse, men verken vi eller israelerne har sagt at Libanon skulle være en del av våpenhvilen, sier Vance, som er på besøk i Ungarn.
– Det vi sa, er at våpenhvilen vil være fokusert på Iran og på USAs allierte, både Israel og de arabiske golfstatene, sier Vance.
Uttalelsen kommer etter at Israel har fortsatt å angripe Libanon etter at våpenhvilen i Iran-krigen ble kjent. Flere hundre er drept og såret i nye angrep onsdag.
Pakistans statsminister Shehbaz Sharif, som har vært med på å mekle fram avtalen sa at våpenhvilen også skulle omfatte Libanon, men israels statsminister Benjamin Netanyahu har avvist dette. Han sier avtale kun gjelder krigen mot Iran, ikke den parallelle konflikten med den iranskstøttede Hizbollah-militsen i Libanon.
J.D. Vance skal for øvrig lede den amerikanske delegasjonen til de varslede forhandlingene mellom USA og Iran i Pakistan i slutten av uken, der målet er å finne en varig løsning på krigen i Iran.