USAs innenriksminister ser ubegrenset rom for samarbeid med Venezuela
Under et besøk i Venezuela sier USAs innenriksminister Doug Burgum at det er «ubegrensede» muligheter for samarbeid med landets nye ledelse.
SE SISTE NYHETSVIDEO
– Muligheten for samarbeid og synergi mellom våre to flotte land er ubegrenset. Venezuela er et rikt, rikt land, fullt av både olje- og gassressurser, men også rikt på viktige mineraler, sier den amerikanske ministeren.
Ett av målene med møtet mellom Burgum og Venezuelas fungerende president Delcy Rodriguez var å diskutere økt produksjon av nettopp olje og gass.
I forbindelse med Burgums besøk ble det også kjent at myndighetene i USA har gitt et datterselskap av American Airlines klarsignal or å opprette direkteflygninger mellom USA og Venezuela.
De to landene har hatt et svært anstrengt forhold i flere tiår. I januar gikk amerikanske styrker inn i Venezuela og bortførte Nicolás Maduro for å stille ham for retten i USA. Etter det har amerikanerne lagt press på Venezuelas nye ledelse om blant annet å slippe til amerikanske aktører i olje- og gassvirksomheten i det søramerikanske landet.