Verden
Gallaskytingen: Angriper skrev manifest – Trump trolig målet
Mannen som er pågrepet etter skytingen ved korrespondentmiddagen i Washington lørdag, handlet trolig alene og hadde Trump som mål, ifølge USAs justisminister.
USAs president Donald Trump sier søndag at den mistenkte 31-åringen fra California hadde skrevet et manifest med antikristent innhold.
– Fyren er syk. Når du leser manifestet, så hater han kristne, sier Trump til Fox News.
Mannen er identifisert av politiet som 31 år gamle Cole Tomas Allen. Ifølge Trump skal angriperens familie ha varslet politimyndigheten om ham.
Handlet trolig alene
Skytingen skjedde under den tradisjonsrike korrespondentmiddagen i Washington, den årlige gallamiddagen til presselosjen med 2600 deltakere. Det er vanlig at den sittende presidenten deltar, men dette er første gang Trump deltar i løpet av sine to perioder.
– Det ser ut som at målet hans var folk som jobber i administrasjonen, mest sannsynlig inkludert presidenten, sier USAs fungerende justisminister Todd Blanche til NBC News.
Det er informasjon etterforskerne har funnet på mannens elektroniske enheter, som viser at medlemmer av Trump-administrasjonen som var til stede under middagen, kan ha vært målet for angrepet. Kilder har også opplyst til CBS News at mannen har innrømmet at målet var å skyte tjenestepersoner i Trump-administrasjonen.
Blanche legger til at mannen trolig handlet alene og ikke samarbeider med politiet i etterforskningen.
Hagleskudd
Den mistenkte 31-åringen fra California reiste trolig med toget fra Los Angeles til Chicago. Deretter dro han til Washington D.C. hvor han skal ha tatt inn på hotellet der middagen fant sted.
Mannen tok seg inn i sikkerhetskontrollen med skuddsikker vest og flere våpen og avfyrte hagleskudd. En betjent ble truffet i brystet, men skal være i god form da han hadde på seg skuddsikker vest.
Hendelsen utløste frykt og kaos mens viktige personer ble evakuert, deriblant Trump og visepresident J.D. Vance. Mannen ble raskt pågrepet og fraktet til sykehus for evaluering.
Han er ventet å framstilles for varetektsfengsling mandag morgen.
Kongebesøk
Mandag starter et statsbesøk fra det britiske kongehuset, og tirsdag kveld holdes det bankett med Kong Charles og Trump i Det hvite hus. Sikkerheten og planleggingen av besøket har blitt et tema i forkant av besøket, ifølge en talsperson for Buckingham Palace.
– Kongen holdes fullt ut informert om utviklingen og er svært lettet over å høre at presidenten, førstedamen og alle gjester er uskadet, sier talspersonen.
Både Aftenposten og NRKs korrespondenter, henholdsvis Kjetil Hanssen og Anders Tvegård, var til stede under middagen.
– Jeg og alle de andre kastet oss ned på gulvet. Noen krabbet under borddukene. Det ble ganske stille. Noen få spredte lyder av gråt og hulk kunne høres, skriver Hanssen i egen avis.