Verden
USA sier Iran-våpenhvile nullstiller krigsfullmakt
Våpenhvilen mellom USA og Iran innebærer en formell slutt på krigshandlingene med tanke på tidsfristen for president Trumps krigsfullmakt, sier en tjenestemann.
Det har ikke vært kamphandlinger mellom amerikanske og iranske styrker siden den skjøre våpenhvilen ble inngått for tre uker siden, påpeker den høyt plasserte tjenestemannen.
Etter krigsutbruddet i slutten av februar hadde president Donald Trump fullmakt til å drive militære kamphandlinger i inntil 60 dager i tråd med en lov fra 1973. Deretter må han enten be Kongressen om tillatelse til å fortsette krigen eller varsle en forlengelse på 30 dager. Ved å si at våpenhvilen innebærer at kamphandlingene har opphørt, trenger ikke presidenten lenger gå til Kongressen.
– Med tanke på den hjemlede krigsfullmakten, har kamphandlingene som startet 28. februar, opphørt, sier den høyt plasserte tjenestemannen. Fristen for å be om en forlengelse skulle gå ut fredag.
Forsvarsminister Pete Hegseth har i en høring sagt at han anser at den 60 dager lange «nedtellingen» stoppet under våpenhvilen. Demokrater i opposisjonen sier det ikke er juridisk grunnlag for en slik tolkning.
Det kommer ikke fram om Trump-administrasjonen mener at den kan begynne på en ny 60-dagersperiode – uten godkjenning fra Kongressen – dersom våpenhvilen ikke holder og kampene starter på nytt, eller om det regnes som en forlengelse av krigen som startet for to måneder siden.