Verden
USA sender redningsmannskaper og nødhjelp til Venezuela
USAs viseutenriksminister Christopher Landau sier at USA er i kontakt med venezuelanske myndigheter og gjør klar hjelp til landet etter de kraftige jordskjelvene.
– USA står sammen med det venezuelanske folk etter kveldens ødeleggende jordskjelv. Vi er i kontakt med myndighetene og gjør klar bistand. Måtte Gud velsigne våre venezuelanske venner i denne vanskelige stunden, skriver Landau på X natt til torsdag norsk tid.
To kraftige jordskjelv rammet onsdag kveld Venezuela vest for hovedstaden Caracas. Bygninger raste sammen, folk ble fanget i ruinene, og USAs geologiske institutt USGS, har advart om mange døde og omfattende ødeleggelser.
Trumps viseutenriksminister for utenlandsk bistand, Jeremy Lewin, sier at USA vil sende søk- og redningsmannskaper, samt medisinske og humanitære forsyninger, til Venezuela.
– I samarbeid med våre partnere i den midlertidige venezuelanske regjeringen vil USA sende søk- og redningsmannskaper, medisinske og humanitære forsyninger og andre ressurser i de avgjørende første dagene etter denne tragiske naturkatastrofen, skriver Lewin.
USAs ambassade i Caracas opplyser at alle amerikanske ansatte er gjort rede for.