Verden
USA og Filippinene innleder militærøvelse
Amerikanske og filippinske soldater har innledet en militærøvelse vest og nord i Filippinene. Deler av øvelsen foregår i farvannet mellom Taiwan og Filippinene.
Også australske, britiske, japanske og sørkoreanske styrker deltar i øvelsen, som kalles Kamandag – eller Venom – og som blir arrangert hvert eneste år.
Øvelsen begynte tirsdag, dagen etter at Kina gjennomførte en 13 timer lang militærøvelse rundt Taiwan.
En amerikansk militærtopp, Stuart Glenn, sier at øvelsen skal hjelpe USA og landets allierte til å reagere på «enhver krise eller eventualiteter».
Filippinske forsvarstopper understreker imidlertid at Kamandag har vært planlagt lenge og at den ikke har noen ting å gjøre med striden om Taiwan, som har vært selvstyrt i over 70 år, men som Kina regner som kinesisk territorium.
Øvelsen foregår både langs nordkysten av øya Luzon, som er Filippinenes viktigste øy, ved små filippinske øyer mellom Luzon og Taiwan, samt ved øya Palawan vest på Filippinene, en øy som vender mot Sør-Kinahavet.
Kina og Filippinene har motstridende interesser i Sør-Kinahavet. Striden står blant annet om Spratley-øyene og farvannet rundt, som både Kina og Filippinene gjør krav på.
Kina hevder at landet har rett på store deler av Sør-Kinahavet og har havnet på kollisjonskurs med flere andre land i regionen som gjør krav på noen av de samme områdene.