USA gir Rwanda skylden for opptrappingen i Kongo

USAs FN-ambassadør anklager Rwanda for å nøre oppunder krig og ustabilitet i hele regionen etter at Rwanda-støttede opprørere startet en ny offensiv i Kongo.

USAs FN-ambassadør Mike Waltz anklager Rwanda for å føre Øst-Afrika mot krig gjennom støtte til den væpnede gruppen M23 i Kongo.
Publisert

– I stedet for å fremme fred, slik vi har sett under president Trumps ledelse de siste ukene, fører Rwanda regionen mot mer ustabilitet og krig, sa USAs FN-ambassadør Mike Waltz på et møte i FNs sikkerhetsrådet fredag.

Tidligere denne måneden signerte de kongolesiske og rwandiske lederne en fredsavtale i Washington etter oppfordring fra Donald Trump.

Men siden er hundrevis av mennesker drept i nye krigshandlinger, og tusenvis av sivile er igjen på flukt.

M23-krigere tok denne uken den kongolesiske byen Uvira, noe som gjør at den Rwanda-støttede militsen kan kontrollere landegrensen til Burundi og hindre at Kongos regjeringsstyrker får militær støtte fra naboen.

– Forsvaret i Rwanda har gitt materiell og treningsstøtte til M23, samt kjempet side om side med M23 i Kongo med flere tusen soldater, sier Waltz.

M23-gruppen tok kontroll over de større byene Goma og Bukavu i januar og februar, og har denne måneden utvidet sin offensiv langs grensen til Burundi.