Ungarn fortsetter å holde gigantisk verditransport til Ukraina i varetekt
Ungarns statsminister Viktor Orban har gitt ordre om å holde en varetransport med 82 millioner dollar i kontanter og gull i varetekt i opptil 60 dager.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Gullet og pengene, som er verdt nærmere 800 millioner kroner, var på vei fra Østerrike til Ukraina da ungarske myndigheter tok det i beslag sist torsdag. Ungarn hevder de etterforsker hvorvidt det dreier seg om hvitvasking av penger og sier transporten skal holdes i varetekt mens skattemyndighetene etterforsker saken.
Ukraina sier det dreier seg om en rutinemessig overføring av midler mellom ulike banker, og saken har vakt et voldsomt raseri i landet. Det er en svært opphetet stemning mellom Ukraina og Ungarn for tiden, blant annet på grunn av denne saken.
Orban har måttet undertegne et dekret for å holde etterforskningen gående, noe Ukrainas utenriksminister Andryi Sybiha kaller «en anerkjennelse av at Ungarns handlinger ikke har noe juridisk grunnlag».