Undersøkelse: Tre av fire ønsker et høyt bistandsnivå

Tre av fire nordmenn vil at Norge skal beholde eller øke bistanden til fattige land, viser en ny undersøkelse fra Strømmestiftelsen.

Publisert

Tallene kommer fra en landsrepresentativ måling gjennomført av Opinion for Strømmestiftelsen i uke 34. Der svarer 56 prosent at de ønsker å opprettholde dagens bistandsnivå, mens 19 prosent vil øke det.

Til sammen støtter altså 75 prosent av de spurte enten å videreføre eller styrke bistanden. Én av fem ønsker å redusere den.

– Vi har velgerne i ryggen når vi gir stemme til de aller fattigste i denne valgkampen, derfor vil vi holde politikerne ansvarlig. Norge må ikke miste solidariteten av syne i en tid der mye uroer oss, skriver generalsekretær Erik Lunde i Strømmestiftelsen i en epost til NTB.

Han viser blant annet til at Fremskrittspartiet går til valg på å kutte 13 milliarder kroner i bistandsbudsjettet, samtidig som partiet har hatt framgang på meningsmålingene.

– Vi ber partiene svare tydelig før valgdagen. Et betydelig kutt i norsk bistand vil få store konsekvenser, særlig i dagens situasjon der USA har kuttet nesten all sin bistand. Flere andre land har også redusert sine bistandsbudsjetter, forklarer Lunde.

Strømmestiftelsen arbeider med å bekjempe fattigdom gjennom utdanning, jobbskaping og samfunnsbygging i Asia og Afrika.

(©NTB)