Norge
Ulstein: – KrF støtter ikke den nye loven
KrF-leder Dag Inge Ulstein understreker at partiet ikke støtter den nye abortloven. KrF var eneste parti som stemte samlet imot utvidelse.
Annonse
Stortinget vedtok tirsdag ny abortlov. Ulstein omtaler den nye loven som en radikal utvidelse som svekker rettsvernet til livet i mors mage, dramatisk.
– KrF støtter ikke den nye loven og mener at alle de etiske dilemmaene og den teknologiske utviklingen framover vil tvinge fram en reversering, sier Ulstein.
KrF er positive til at rett til veiledning lovfestes, som gir en sterkere oppfølging av gravide før og under svangerskap, ifølge partiet. De peker også på at reservasjonsrett for helsepersonell lovfestes.
– Det er gode endringer, men loven som helhet svekker fosterets rettsvern og flytter abortpolitikken i feil retning. Det kan ikke KrF støtte, sier Ulstein.
juleideer fra kreative ideer