Verden

Ukrainere sulter og dør i russisk-okkupert by: «Et helvete på jord»

Russiske styrker har avskåret byen Olesjky i det sørlige Ukraina. Nå brukes de gjenværende innbyggerne som levende skjold. Samtidig sultes de til døde.

Før krigen var Olesjky hjemsted for 24 000 mennesker. Nå er det bare om lag 2.000 innbyggere igjen.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Situasjonen beskrives som en av de verste humanitære katastrofene i området siden krigen startet for fire og et halvt år siden.

Ifølge The Guardian er det nå om lag 2.000 mennesker igjen i byen og nærliggende landsbyer, deriblant rundt 50 barn. Før krigen bodde det 24.000 innbyggere her.

Nå kjemper innbyggerne for å overleve. Matlagrene er så godt som tomme. Bare unntaksvis klarer ukrainske droner levere forsyninger, hvis de unnslipper russisk beskytning.

– Vi kommer oss ikke ut. Vi sulter

Ingen slipper ut av byen, som er sperret av med miner og russiske droner som suser i luften natt og dag.

Beboere, som har klart å få kontakt med omverdenen, forteller at de ofte må klare seg med ett måltid om dagen. Noen har gravd opp gamle kjellere i håp om å finne hermetikk og grønnsaker som ble lagret før krigen.

Hunder leter etter mat nær liket av en russisk soldat i Butsja i Ukraina, søndag 3. april 2022.

– Vi er i Oleshky, og vi kommer oss ikke ut. Vi sulter. Akkurat nå har jeg absolutt ingenting å spise, står det i meldingen fra kvinnen, ifølge The Guardian. Avisen har vært i kontakt med ukrainere som beskriver forholdene i Oleshky som «helvete på jord».

Hunder spiser de døde

Ifølge Tetiana Hasanenko, som leder den ukrainske militæradministrasjonen for Olesjky fra den ukrainskkontrollerte siden av Dnipro-elven, skal døde kropper ha blitt liggende i kjellere og andre steder, mens hunder har begynt å spise på disse. De døde blir liggende fordi det er for farlig å hente og begrave likene.

Ukrainas utenriksminister har tatt saken opp internasjonalt og kalt situasjonen en humanitær katastrofe. Russland anklages for å bruke sivilbefolkningen som gisler mot ukrainske angrep, noe russiske myndigheter avviser.

I mellomtiden prøver de gjenværende innbyggerne å overleve fra dag til dag i krigens mørke.