Ukrainas nye våpen: Flamingo-raketten kan nå russiske militærmål 300 mil unna
Mens forsøkene på å få i gang fredsprosess mellom Russland og Ukraina, produseres det våpen på høygir i begge land.
Målet er å kunne tvinge motstanderen i kne med langtrekkende våpen. Russland har i tre og et halvt år bombardert sivile og militære mål i Ukraina med sine langdistansevåpen Nå varsler Ukraina hevn.
Flamingo, som er i stand til å fly lenger enn de fleste av Kyivs langtrekkende droner, kan treffe Russlands arktiske baser nær Murmansk og trenge inn utenfor Uralfjellene i de asiatiske delene av Russland, skriver Kyiv Post.
Missilet har en maksimal rekkevidde på over 3000 kilometer, og kan fly i en hastighet på 950 kilometer i timen før det treffer sitt mål. Nå skal raketten settes i serieproduksjon.
– Kan produsere 50 missiler per måned
Flamingo-missilet vil gjøre ukrainerne i stand til å trenge dypere inn på russisk territorium, og kan bli et strategisk trumfkort i krigen dersom den fortsettermed samme intensitet, skriver Kyiv Independent.
– Selskapet Fire Point forventer å kunne produsere 50 missiler per måned, og dette gir Ukraina muligheter for en viss type offensiv rettet mot Russland, sier Karsten Marrup, leder for Senter for luft- og romoperasjoner ved Forsvarsakademiet, til dansk TV2.
Ukrainas innenlandsutviklede «Flamingo»-missilsystemer kan spille en sentral rolle i å beseire russiske styrker – selv uten forsyninger av amerikanske missiler, inkludert Tomahawks.
– Jeg er sikker på at vi kan vinne krigen
Ifølge Artem, en representant for forsvarsselskapet Fire Point, brukes ikke etternavnet av sikkerhetsmessige årsaker.
– Jeg er sikker på at vi kan vinne krigen ved hjelp av Flamingo-missiler uten amerikansk bistand. For det første er Tomahawks utdaterte. For det andre er deres tekniske egenskaper betydelig dårligere. På alle måter kommer de til kort sammenlignet med dagens Flamingos. For det tredje er de omtrent fem ganger dyrere, og da teller vi ikke engang transport- og leveringssystemer, sier Artem til Ukrinform.
På det sosiale mediet Bluesky uttaler den tyske missileksperten Fabian Hoffmann at Flamingo-missilet er det langtrekkende våpenet som ukrainerne har ventet på.
Ifølge Defence News er Flamingo dobbelt så kraftig som amerikanske Tomahawk.