Ukraina-samtaler er over: – Betydelig arbeid gjenstår
Ukraina og Russland ble enige om en ny fangeutveksling, men «betydelig arbeid gjenstår», erkjenner USA-utsending Steve Witkoff etter samtalene i Abu Dhabi om en mulig slutt på Ukraina-krigen.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Torsdag ettermiddag opplyste en talsperson for Ukrainas sjefforhandler Rustem Umerov at forhandlingene var over.
Witkoff opplyser at partene i Abu Dhabi ble enige om en ny fangeutveksling, og ifølge regjeringen i Russland har den allerede funnet sted. Russland og Ukraina skal torsdag ha utvekslet 157 krigsfanger hver.
– Dette utfallet ble oppnådd i fredssamtaler som har vært detaljerte og produktive, skriver Witkoff om fangeutvekslingen på meldingstjenesten X.
Han la imidlertid til at «betydelig arbeid gjenstår». Så langt er det ikke meldt om noe gjennombrudd i forsøkene på å få slutt på Russlands krig mot Ukraina.
Samtalene mellom utsendinger fra Russland, Ukraina og USA i Abu Dhabi, hovedstaden i De forente arabiske emirater, begynte onsdag. En tidligere runde med samtaler i samme by fant sted i januar.