Verden
Ukraina frigir avhør av krigsfanger med kinesisk opphav: – Aldri holdt et våpen
En av soldatene som ble tatt til fange av ukrainske styrker, og som skal ha kinesisk statsborgerskap, forteller nå hva som skjedde da de ble avvæpnet.

– Det var min første utplassering, mitt første kampoppdrag. Før det hadde jeg aldri deltatt i kampoperasjoner, og før jeg kom dit hadde jeg aldri holdt et våpen.
Det forteller krigsfangen. Han skal ikke ha synlige skader etter kamp, men skal ha mottatt medisinsk behandling i ukrainske fangenskap, skriver Kyiv Independent.
Hevder russiske styrker ville drepe kineserne
Ifølge en frigitt video fra Ukrainas sikkerhetstjeneste (SBU) tjenestegjorde soldaten i 2. bataljon av Russlands 157. motoriserte riflebrigade. Soldaten ble tatt til fange nær Tarasivka i Donetsk.
Også en annen soldat med kinesisk opprinnelse er avhørt. Han tilhørte 1. bataljon av 81. motoriserte riflebrigade, og ble tatt til fange nær Bilohorivka i Luhansk.
Begge soldatene opplyser at de ble overmannet under sitt første kampoppdrag på ukrainsk jord. Etter at de overga seg skal russiske styrker ha forsøkt å drepe medsoldatene for å unngå at de ble tatt til fange.
Kina bekrefter
Minst 163 kinesiske statsborgere tjenestegjør nå i Russlands væpnede styrker. Det går frem av et etterretningsdokument som ukrainske medier har fått tilgang til.
Kinesiske myndigheter bekrefter at kinesiske statsborgere skal ha latt seg verve for å delta i krigen, men at det etter kinesiske lover er forbudt å delta i utenlandske væpnede konflikter.
En av soldatene (33) opplyser at han ble rekruttert av en russisk representant i Kina. Han skal ha reist til Moskva i februar 2025 og signert kontrakt. Den andre krigsfangen kom til Russland i desember 2024 på turistvisum. Han skal ha svart på en nettannonse som tilbyr militærtjeneste, og en lønn tilsvarende 250.000 norske kroner.
– Russland bryr seg ikke om hvem som dør
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj kommenterer pågripelsen slik:
– Russland bryr seg ikke om hvem som dør i denne vanvittige krigen, de trenger bare krigen for å fortsette. Vi trenger alle å frata Russland muligheten til å fortsette krigen, inkludert gjennom bruk av mennesker som disse, skriver Volodymyr Zelenskyj på X.
Ifølge Ukrainska Pravda advarer presidenten mot konsekvensene av at Russland nå bruker soldater fra Kina i okkupasjonskrigen.
– Per nå har vi presise data om over 150 kinesiske statsborgere som er involvert i krigen mot Ukraina av Russland. Vi vet at det faktiske antallet er høyere. Ukraina mener at en slik åpenbar involvering av kinesiske borgere i fiendtligheter på Ukrainas territorium under angrepskrigen er et bevisst skritt mot utvidelsen av krigen og er enda en indikasjon på at Moskva ønsker å hale ut krigen, sier Zelenskyj.